20. června 2011 21:19 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych: Hrál jsem podle představ

Tomáš Berdych. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych. | foto: ČTK

LONDÝN Tomáš Berdych mohl být spokojený se svým vstupem do Wimbledonu, při němž dnes hladce porazil italského tenistu Filippa Volandriho. Ve druhém kole jej čeká Francouz Julien Benneteau, se kterým prohrál při své první účasti na wimbledonské trávě před sedmi lety. Porážku mu chce vrátit.

Proti Volandrimu se Berdych cítil na kurtu velmi dobře. "Věci, které jsem chtěl hrát, tak se dařily. Chtěl jsem hrát agresivně. Základ byl dobře servírovat, hodně servis měnit, nedat soupeři prostor, hodně míče zrychlovat, aby toho času moc neměl. To se dařilo," pochvaloval si Berdych před novináři.

Úterní program Wimbledonu Čechů:

Kurt č. 2: Štěpánek (ČR) - Verdasco (21-Šp.)

Kurt č. 5: Záhlavová-Strýcová (ČR) - Wozniaková (Kan.).

Kurt č. 6, 5. zápas: Barroisová (Něm.) - Cetkovská (ČR).

Kurt č. 7, 2. zápas: Záhlavová (ČR) - Benešová (ČR), 5. zápas: Čeng Ťie (Čína) - Ondrášková (ČR).

Kurt č. 8, 5. zápas: Rodionovová (Austr.) - Hlaváčková (ČR).

Kurt č. 9, 2. zápas: Hanescu (Rum.) - Pospíšil (ČR).

Kurt č. 10, 5. zápas: Šafářová (31-ČR) - Hradecká (ČR).

Kurt č. 14: Kvitová (8-ČR) - Glatchová (USA), 5. zápas: Zakopalová (ČR) - Webleyová-Smithová (Brit.).

Kurt č. 18, 4. zápas: Bartoliová (9-Fr.) - Kristýna Plíšková (ČR).

Uvědomuje si ale, že dnešní úspěch nic neznamená pro druhé kolo. "Každý zápas je jiný. Je to další soupeř, který bude úplně odlišný. Bude to něco zcela jiného a bude se začínat od stavu 0:0," řekl Berdych. Chce se opět soustředit od prvního míče a vůbec se neohlížet na to, že v předchozím zápase mu všechno vycházelo.

Neřeší přitom, že Bennetau je Francouz - stejně jako Stéphan Robert, se kterým v květnu překvapivě vypadl v prvním kole na French Open. "Myslím, že u spousty cizinců je obrovský rozdíl ve hře, když hrají v jiný zemi. Ale nechci podceňovat jeho výkon, to v žádném případě ne. První rok tady jsem s ním prohrál, proč mu to zrovna nevrátit?" prohlásil český tenista.

Berdycha mile překvapilo, když zjistil, že bude první zápas hrát na kurtu číslo jedna. Prý se mu tím potvrdilo, že Wimbledon je místo, kde se dělá všechno pro tenisty.

Po zápase pak také kvitoval, že se mu podařilo utkání ukončit deset minut před tím, než začalo pršet a program v areálu ve Wimbledonu byl přerušen s výjimkou centrkurtu, nad kterým pořadatelé zatáhli střechu. "Troufám si říci, že to bylo druhý vítězství, i když to k Wimbledonu patří. Ale je to určitě příjemný bonus," řekl Berdych.

Proti Volandrimu učinil první krok k tomu, aby zopakoval loňský životní výsledek v podobě postupu do finále. Těsně před turnajem se vsadil se svým realizačním týmem, že když dojde tak daleko i v tomto roce - nebo se dostane letos do finále jiného grandslamového turnaje nebo vyhraje turnaj Masters, nechá se ostříhat dohola. "Kluci si to už vydupali. Uvidíme. Ale bylo by to hezký, já se tomu vůbec nebráním a rád to dodržím. Budu rád, když se to povede," řekl se smíchem. "Dostali svolení, aby se o to mohli postarat hned, když se to stane. Je to všechno na nich. Může to být jen příjemný zážitek." Berdych není pověrčivý, ale připustil, že některé věci oproti loňsku nemění. Má jako v minulých letech stejnou skříňku v šatně a chodí do stejné sprchy. "Vždy, když tam někdo je, musím počkat," řekl.

Oproti loňsku bydlí v jiném domě ve Wimbledonu, ale důvodem změny je fakt, že jeho realizační tým se rozrostl. "Změna by byla jít do hotelu do města, ale ne, jestli máme barák tady nebo o sto metrů jinde," řekl Berdych.

Nemění ani způsob tréninku. "Ale to jsou věci, o kterých člověk ví, že fungují, a tak je dělá stejně. To není z pověrčivosti," řekl Berdych.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč