17. prosince 2011 10:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych: Z politiků jsem si podal jen prezidenta

Český tenista Tomáš Berdych na Fakultě sportovních studí MU v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český tenista Tomáš Berdych na Fakultě sportovních studí MU v Brně | foto: Tomáš HájekLidové noviny

BRNO Dokázal bravurně obhajovat loňský, tak úspěšný rok. A jen suverénně potvrdil, že v Česku dnes není lepšího tenisty. Teď si Tomáš Berdych (26) užívá zaslouženého volna, než v novém roce odstartuje další misi. „Když se podíváte na jiné země, tak to, co jsme u nás schopni vyprodukovat, zase až tak časté není,“ říká.

LN Sezona postupů do závěrečných kol, udržení se ve špičce světového žebříčku, žádné větší výkyvy. Bude právě stálost výkonů vaší taktikou i pro příští rok?
Do letošní sezony to byl jeden z bodů, které jsme si dali s týmem trenérů a lidí, s nimiž to táhneme: aby se podařilo výsledky stabilizovat, aby to nebylo hodně nahoru a dolů. A pak k tomu přidat něco navíc. To se nám povedlo splnit, myslím, hodně dobře – i když vždy je prostor to zlepšit. Ale je to dobrý základ k tomu, aby se mi dařilo držet se v té první desítce.

LN Tak co tedy musíte ještě zlepšit nebo změnit pro to, aby se mohl opakovat úspěch v grandslamových turnajích?
Zatím každá sezona byla vždycky lepší než ta předcházející. Toho si hodně cením. Abych se udržel jenom na stejné pozici, musím vždycky něco přidat. Letos se mi podařila konstantnost výsledků. Do příštího roku to znamená, že tam musí zůstat to stejné, co bylo v tom letošním – plus ještě něco přidat. Letos to bylo jedno turnajové vítězství, zkusit přidat dvě, tři, možná nějaký velký výsledek na grandslamu.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Tuzemský tenis v letošní sezoně posbíral úspěchy i díky Petře Kvitové. Je to souhra okolností, že byl tento rok tak dobrý?
Je to hodně dlouhý běh. Není to jen o tom, že teď to zrovna vyšlo. Ať já, ať Petra, máme za sebou odmala spoustu let dřiny, tohle už jsou pak ty nejpříjemnější výsledky. To, proč to člověk dělá a co vlastně je jeho cílem. Určitě je to nesmírný talent a kvalita Petry.

LN Takže je to vlastně také šťastná konstelace na tuzemském tenisovém nebi?
Víte, ve sportu je profesionální věk dost krátký, nejde, aby to člověk dělal tak strašně dlouho. Takže se to smrskává do krátkého času... Teď jsme oba mladí, podařilo se to v jednu dobu. Hodně to bude zásluhou podmínek, protože v Prostějově jsou u nás nejlepší – roli samozřejmě hraje tradice, vždy tam byli velcí hráči, ať už to byl Jirka Novák, nebo Radek Štěpánek. Nejsme velká země, aby konkurentů bylo hodně, ale i tady si dokážeme vyskočit. Letos byl tenisový rok neuvěřitelný, lidi by si toho měli vážit.

LN Je podle vás v Česku další mladý hráč, který by mohl vystoupat do světové desítky?
Třeba Jirka Veselý udělal jeden z kroků, když v juniorské kategorii vyhrál jak grandslam, tak skončil na pozici světové jedničky – to se nepovedlo ani mně. Teď ho ovšem čeká ten nejtěžší krok, přechod z juniorů dál, tam se ukáže... Jestli to zvládne, může být jeden z hráčů do těchto pozic. Ale v tenise vždy platí, že se to může rychle změnit.

LN Příští rok se ponese ve znamení olympiády, její tenisová část zazáří na wimbledonských kurtech. Jaká výhra na nich by byla cennější?
Těžká otázka. Vítězství z každé kategorie by bylo neuvěřitelně cenné. Byť to ale široká veřejnost nebude tak ráda slyšet, myslím, že pro tenisty je ten grandslam trochu víc. Je tam o 64 hráčů víc, je to rozdělené, má to dlouhou tradici. Je to prostě něco jiného – jako Stanley Cup pro hokejisty. Ale na druhou stranu se olympiáda hodně zpopularizovala, určitě je to zážitek, tam být.

LN Je tedy výhoda, či nevýhoda, že se obě události uskuteční právě ve Wimbledonu?
Bude to příjemné v tom, že tenisový areál ve Wimbledonu je asi jeden z nejlepších. Ať už je to tradicí, tím, že se hraje na trávě, dýchá tam atmosféra. Pro olympiádu to bude o to lepší zážitek. Bylo by krásné dovézt odtud jakoukoli medaili.

LN A váš tip na změny žebříčku v příštím roce? Udrží se na trůnu Novak Djokovič, nebo se dostane zpátky Roger Federer?
Změn bylo dost, byl bych rád, kdybych se o nějakou změnu mohl také postarat. Já jsem určitě nebyl z těch, kdo by Federera odepisovali. On na konci sezony udělal obrovské haló, aby se o první příčky popral. Teď Djokovič navíc bude mít strašných obhajob po celou sezonu, bude to pro něj nesmírně těžké, jak se s tím popere. Je skvělé hrát tenis v době, kdy jsou hráči, kteří se rok co rok zapisují do historických tabulek, a to v jedné době... Dřív to byl jednu dobu Björn Borg, jednu Pete Sampras, teď jsou to naráz tři čtyři hráči. Neuvěřitelné.

LN To jsou profesionální tenisté. Co soupeři v podobě politiků, kteří se chlubí zkušenostmi v golfu nebo v tenise? Koho byste si rád "podal" na kurtu?
Nejsem nějak zapálený do politiky. Ale když Václav Klaus začínal své prezidentské období, hráli jsme spolu. A to je taky moje jediná zkušenost. Do politiky se rozhodně nechci pouštět, není to rozhodně můj šálek kávy. Vím, nikdy neříkej nikdy, ale politika je jedna z věcí, ke kterým určitě nesměřuji.

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.