Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Berdychův venezuelský kouč: Tomáš ukázal, že je na titul už připravený

Australian Open

  15:26
MELBOURNE (od našeho zpravodaje) - Ještě v listopadu patřil Dani Vallverdu do realizačního týmu Andyho Murrayho. Ve čtvrtek proti němu bude koučovat jiného tenistu v semifinále Australian Open. Tím hráčem je Tomáš Berdych. „Tušil jsem, že se tady potkají,“ tvrdí trenér narozený ve Venezuele.

Tomáš Berdych slaví vítězství nad Rafalem Nadalem. foto: Reuters

Co vám ukázalo čtvrtfinále, v němž Berdych porazil Nadala?
Jak moc chce grandslam vyhrát. Hodně jsme se o tom bavili, ale je těžké vyjádřit to slovy, když se zeptáte: Jak moc to chceš? Teď se vyjádřil na kurtu a jasně mi ukázal, že chce opravdu vítězit, tvrdě pracovat a být co nejlepší. To se mu s Rafou podařilo.

Jste překvapený, že vaše spolupráce okamžitě začala klapat?
Ani ne, to se stává, že do sebe všechno hned zapadne. S Tomášem se výborně pracuje, je otevřený diskusi, přemýšlí o mých názorech, já naslouchám jemu. Pak je vše jednodušší, není mezi námi žádné tabu. Otevřeně se bavíme o všem, což pomáhá našemu vztahu, aby se rychle rozvíjel.

Když vás Tomáš oslovil, měl jste jasnou představu, jak by měl hrát?
Sleduju ho posledních deset let, takže jsem měl jasnou představu, jak by měl jeho tenis vypadat. A především se na tom oba shodneme, což je hodně povzbuzující. To nám začátek usnadnilo.

Je Berdych připravený vyhrát grandslam?
Vždycky byl připravený ho vyhrát, dokazuje to po celou kariéru. Má tenis nejvyšší kvality. Teď je v opravdu dobré pozici, hraje výborně. Ale každý zápas bude těžší a těžší, musí ještě pozvednout svoji hru, aby mohl vyhrát celý turnaj.

Milovník selfie Tomáš Berdych neodmítl s žádostí o fotografii jednoho z fanoušků.

U Murrayho jste spolupracoval s Ivanem Lendlem. Jakou nejdůležitější věc jste se od něj naučil?
Jak přistupovat k velkým zápasům a jak hráče na ně mentálně připravit. Všichni víme, jak byl Ivan silný v hlavě, když hrával.

Tvrdíte, že býváte na tribuně klidný. Bude to tak i při utkání s vaším kamarádem a bývalým svěřencem Murraym?
Jistě. Většina mé práce probíhá v trénincích. Ty hodně prožívám a do nich vkládám veškeré úsilí. Když už se hraje zápas, moc toho nezvládnu. Jsem tam jen od toho, abych hráče podporoval. Už pak záleží jen na Tomášovi, jak se s utkáním vypořádá. Jsem s ním teprve na druhém turnaji a z každého zápasu si beru hodně pozitivního. Hraje výborně, dostal se na turnaji do skvělé pozice a je připravený i na zítra.

Jste překvapený, že první utkání proti Murraymu přišlo tak brzy?
Ne, měl jsem předtuchu, že se tady střetnou. Když jsem v prosinci letěl do Česka, říkal jsem jednomu známému: „Tomáš si s Andym zahrají semifinále v Austrálii.“ Měl jsem prostě takový pocit. Myslím, že i oni dva by to brali, kdybyste jim to před turnajem nabídli. Oba jsou ve formě, hrají výborný tenis, zítra to bude hodně kvalitní zápas.

Bude to pro vás snazší připravit Tomáše na Andyho, kterého tak dobře znáte?
Bude to jako každý jiný zápas. Tenis není žádná věda. Hráli spolu už tolikrát, na okruhu se potkávají deset let. Popovídáme si s Tomášem o taktice, řekne mi svůj názor, já si zase řeknu svůj. Myslím, že se na hodně věcech shodneme. Prostě běžná příprava.

Je tedy výhoda, že Andyho tak dobře znáte?
Může to být malá výhoda. Ale každý, kdo rozumí tenisu, ví, jak Andy hraje. Já o něm vím možná trochu víc, protože se známe patnáct let a viděl jsem milion jeho zápasů. Jenže Andyho síla je v tom, že se přizpůsobí vývoji zápasu. Něco na Tomáše zkusí, a pokud to nebude fungovat, je schopný strategii změnit. V tom je moc dobrý. Tomáš musí být připravený na všechno a starat se hlavně o svůj tenis. To mu dá šanci vyhrát.

ESTER SÁTOROVÁ. Berdych během turnaje požádal svoji dlouholetou přítelkyni o...
Pojd! Berdych po zvládnuté výměně.
Dobrá práce. Berdych během utkání s Nadalem.
Soustředěný výraz Tomáše Berdycha.

Bude to pro vás emotivní - poprvé koučovat proti Murraymu?
Možná na začátku, až si sednu do boxu a uvědomím si, co se děje. Ale po pár gamech už se budu starat jen o Tomáše a o to, aby vyhrál.

Nebojíte se, že si spletete hráčské lóže?
Né, to by neměl být problém.

S Murraym jste se tu setkal první den, když jste přijeli do Melbourne. Vídáte se tady často?
To je pravda, ale jinak se nevyhledáváme. Nebylo by to správné. Každý se soustředí na svoji práci, Během roku se ještě dost užijeme. Potkáme se na turnaji v Dubaji, v Miami, celá antuková sezona je pro všechny skoro stejná. Budeme na sebe mít dost času, to se nebojím.

Zítřejší zápas nepoznamená vaše přátelství?
Z mé strany určitě ne. Budu moc rád, když Tomáš vyhraje. A když ne, bude mi to líto. Zároveň budu Andymu přát, že je ve finále. Ale mou prací je dostat do finále Tomáše a o to se ze všech sil snažím.

Autor:

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...