Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bez přítele bych to nezvládla, říká atletka Hejnová den po operaci

Sport

  14:08
Narkózy se trochu bála, ale den po operaci čtvrtého metatarzu levé nohy si čtvrtkařka Zuzana Hejnová pochvaluje: "Cítím se dobře." Mistryni světa čeká tříměsíční rehabilitace, už za dva týdny by ale chtěla začít zlehka cvičit a plavat.

Zuzana Hejnová před MS. foto: ČTK

Hejnová se zranila v sobotu, když při tréninku v atletické hale na Strahově špatně došlápla. Lékařské konzilium rozhodlo o operaci, kterou 27etá atletka podstoupila už v pondělí na Ortopedické klinice 2. LF a Fakultní nemocnice v Motole. "Byla provedena stabilní osteosyntéza speciální úhlově stabilní dlahou," popsal zákrok zástupce přednosty kliniky Vojtěch Havlas, který Hejnovou operoval.

"Operace se zdařila, Zuzaně byla vimplementována speciální dlažka, kterou se kost zafixovala. Nyní budeme čekat, až opadne otok, k čemuž by mělo dojít během pár dní a následovat bude rekonvalescence a rehabilitace. Zařazena bude elektroléčba a další fyzioterapeutické metody," doplnil Havlas. 

Rekonvalescence bude trvat zhruba tři měsíce. "Kromě aktivní rehabilitace podstoupím po dohodě s profesorem Pavlem Kolářem léčbu kalcitoninem, která mi umožní lepší hojení a podpoří kosti," říká Hejnová. Operaci prožívala nejlepší evropská atletka roku 2013 bez většího stresu. 

"Věděla jsem, že jsem v těch nejlepších rukou, s panem doktorem Havlasem se znám osobně, takže to bylo i příjemné, že člověk viděl nějaký známý obličej. Věřila jsem jim. Obavy jsem měla trošku z narkózy, ale po operaci jsem se cítila dobře, takže vše proběhlo v pohodě."

Po operaci nejlepší čtvrtkařka cítí dobře. "Teď mě noha trochu bolí, ale říká se, že kosti bolí nejvíc, dá se to vydržet. Prstama mohu hýbat a trochu i kotníkem. Teď nebudu moct na nohu čtyři týdny došlapovat, ale až se zhojí jizva, což bude přibližně za dva týdny, budu moct už například i plavat a trochu cvičit,“ přiblížila své další dny. 

Absence v halové sezoně českou atletku mrzí. "Jsem trošku zklamaná. Byla jsem na tom dobře a těšila jsem se. Myslím, že i slíbenou osmistovku bych běžela dobře, mrzí mě to, ale léto je určitě přednější," říká nejlepší česká sportovkyně uplynulého roku

Oporu má ve svém příteli Honzovi. "Bez něj bych to nezvládla. Stará se o mě, obskakuje mě, sama si teď nedojdu pořádně ani pro čaj." 

Podporující zprávy přicházejí ze všech stran. "Všichni mi drží palce, trenér se skupinou mi psali, že mi drží palce, stejně tak rodina, spoustu známých i fanoušků. Děkuju všem za podporu. Jsem ráda, že mi věří, že se brzy vrátím a ukážu, co ve mně je."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!