26. února 2019 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Biatlonisté odjíždějí do Norska vstříc MS. Jedničku bude dělat nečekaně Davidová

Podaří se Markétě zazářit i na mistrovství světa? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podaří se Markétě zazářit i na mistrovství světa? | foto: ČTK/AP

PRAHA Přesně týden a půl zbývá do startu vrcholu této sezony biatlonistů. Světový šampionát ve švédském Östersundu zahájí už přespříští čtvrtek smíšené štafety.

Do té doby bude devítka českých biatlonistů pilovat poslední detaily v norském neznámém středisku Os. Jen Ondřej Moravec bude chybět. Závěrečnou přípravu absolvuje doma, připravovat se bude individuálně.

V pravé poledne vyrazila šestice českých biatlonistů na nejdůležitější misi sezony.

Dobýt sever, tedy získat medaile z mistrovství světa ve švédském Östersundu. Na palubě byli Markéta Davidová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Michal Krčmář, Tomáš Krupčík a Michal Šlesingr.

Rozmrzelý Michal Krčmář si nevyjel takový výsledek, jaký by si přál.

Mužskou jedničkou je Michal Krčmář.

V Oslu je odpoledne nabrali trenéři, kteří cestovali autem a spolu se vydali do 20tisícového městečka Os nedaleko švédských hranic, kde proběhne finální příprava.

Z evropského šampionátu v běloruském Raubiči se k týmu připojí ještě Lucie Charvátová s Jessikou Jislovou a také benjamínek týmu Jakub Štvrtecký.

Pro toho rozhodly výsledky právě na mistrovství Evropy. 

V každém ze tří individuálních závodů porazil svého hlavního konkurenta v boji o poslední páté nominační místo Adama Václavíka a zaslouženě si v Östersundu odbude premiéru na světovém šampionátu dospělých.

V Norsku se tedy na finální přípravu sejde devět reprezentantů. Ten desátý - Ondřej Moravec - odletí na sever se zpožděním.

Ondřej Moravec dojel ve sprintu v Anterselvě na 32. místě.

Ondřej Moravec si v sobotu vyjel nejlepší český výsledek.

Ondřej Moravec.

„Ondra se bude po mistrovství Evropy připravovat doma. Pak přicestuje rovnou do Östersundu,“ vysvětlil pro biatlon.cz trenér mužů Zdeněk Vítek.

Co reprezentanti o svém přípravném středisku ví?

Víceméně nic.

Sami si museli na internetu zjišťovat, kam že je to trenéři vlastně týden před šampionátem poslali.

„O tom místě asi nic nevím. Jen to, že to kdysi bylo domácí středisko Tory Bergerové,“ připomněla Markéta Davidová mistryni světa a vítězku Světového poháru.

Městečko poblíž švédských hranic je asi 300 kilometrů vzdáleno od dějiště mistrovství. 

„Snažili jsme se přípravu naplánovat tak, aby probíhala co nejblíž Östersundu a pak se jen přejelo a nemuselo se přelétávat,“ popisuje trenér Jiří Holubec. 

„Egil (Gjelland, norský trenér žen) říkal, že tohle středisko před dvěma lety rekonstruovali. Je tam třicetistavová střelnice, ubytování přímo na stadionu, jídlo kousek vedle. To je všechno, co potřebujeme,“ dodává Vítek.

Jedinou ženou, která Davidovou porazila, byla Norka Eckhoffová.
Markéta Davidová byla po posledních závodech v Anterselvě oslavována. Co...

Češi vlastně zvolili podobný recept jako před rokem.

Tehdy před olympijskými hrami v Pchojngčchangu odletěli rovněž do neznámého střediska - kazašského Almaty.

A z olympiády pak Michal Krčmář přivezl stříbro a Veronika Vítková bronz.

Jak to dopadne tentokrát?

matMatěj Tomíček

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.