20. března 2015 8:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Biatlonisté si přejí formu, odolné ‚děvočce‘ Soukalové stačí jen mráz

Gabriela Soukalová v Novém Městě na Moravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gabriela Soukalová v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

CHANTY-MANSIJSK / PRAHA Ze statistik nejlepších běžeckých časů na něj svítila šestka a Michal Šlesingr rozpačitě kroutil hlavou: „S takovou formou se dá jet i o lepší výsledek.“ Český biatlonista si ho ve čtvrtečním sprintu při finále Světového poháru v Chanty-Mansijsku dvěma ranami mimo odstřelil, dojel jako nejlepší z české ekipy pro 15. místo. Trenér týmu Marek Lejsek pak zalitoval: „Kalibrové rány. Škoda.“

Byť jde o poslední pohárovou zastávku předlouhé zimy a přední příčky všech hodnocení jsou rozdány, byť si startovní číslo museli závodníci připnout jen čtyři dny po vrcholu na mistrovství světa ve finském Kontiolahti, polevit nemohli.

Ještě pro jednou si v hlavě museli nastavit: Vstávat a cvičit!

Biatlonistka Michal Šlesingr v Chanty-Mansijsku.
Český biatlonista Ondřej Moravec na střelnici.

Ještě naposledy zmobilizovat tělo i hlavu. Ale jak? „Závoďáci jsou připravení makat celou sezonu,“ říkal biatlonový šéftrenér Ondřej Rybář. „Končí pro ně až posledním závodem.“

Že je může drtit fyzické vyčerpání? Ale to je přece pro všechny stejné. Že mohou vyhlížet odpočinek? Ani nápad. Že museli cestou do sibiřské divočiny bojovat s časovým posunem, který oproti „hodinovému“ Finsku přidal další tři hodiny navíc? Prostě si zvykněte.

„Podle mě je posun zásadnější než únava, ten může výkon výrazně ovlivnit,“ tvrdil Rybář. „Před Vancouverem jsme volili delší aklimatizaci, ale tady prostor nebyl.“

V neděli mistrovství skončilo, v pondělí se biatlonový ansámbl přesunul na východ a včera už zase zuřily boje na tratích.

A Šlesingr před svou bitvou doufal: „Snad jsem formu cestou nepoztrácel a ještě něco zajímavého předvedu. Nebyl problém těšit se, Chanty je má oblíbená destinace,“ spěchal do areálu uprostřed ničeho. „A já doufám, že bude mráz jako vždycky, protože jsem odolná děvočka,“ přála si zase Gabriela Soukalová.

Od konce listopadu a prvního startovního výstřelu pohárové sezony v Östersundu se v závodnících kumulovala únava, kterou přiživil zápřah světového šampionátu minulý týden ve finském Kontiolahti.

Většina sportovců tam během jedenácti dnů závodila šestkrát a Šlesingr svou finskou misi orámoval zlatem se smíšenou štafetou a na dosah byl úspěchu i v neděli v závodě s hromadným startem, kde nakonec skončil pátý.

Biatlonoví roboti

Dalo by se čekat, že jeho nádrž sil už bude vyčerpaná, biatlonista však namítl: „Ne, žádný problém. Bylo to jako dvě kola svěťáku, jen jsme mezi nimi nemuseli cestovat. Nic šíleného.“

Ale copak by hokejista po světovém šampionátu znovu skočil na led do ligového zápasu? A tenista by po vítězném rande s wimbledonskou trávou zase pádil na turnaje pro žebříčkové body?

Biatlonoví borci jsou však jako naprogramovaní roboti. „Jsem ve formě, líp regeneruju, nebyl jsem vyřízený,“ říkal Šlesingr a znovu uháněl od střelnice ke střelnici.

Teprve v neděli bude čtyřměsíční biatlonová odysea, co Česku přinesla tolik euforie, v cíli.

Snad jen blondýna Soukalová, která se po vlažném startu zimy rozjela do medailové pohody, může zalitovat, že už je konec jejího rozletu. Ještě dnes však může svůj motor zapnout do vítězných obrátek.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.