Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trenérem biatlonistek je Zdeněk Vítek, nástupce Rybáře se stále hledá

Sport

  13:26
PRAHA - Po olympijské sezoně ukončil kariéru, jejímž vrcholem byl před lety bronz z mistrovství světa. Biatlonista Zdeněk Vítek však dál u svého řemesla zůstane, stal se trenérem ženského týmu, tedy medailistek ze Soči Soukalové a Vítkové. To u mužské reprezentace je zatím situace složitější - nástupce za Ondřeje Rybáře se stále hledá.

Český biatlonista Zdeněk Vítek foto: ČTK

Rybář stojí za pěti medailemi ze Soči, ale po sezoně se zařekl: "Takto už dál nebudu fungovat, chci trávit víc času s rodinou." A svazem byl zvolen na pozici šéftrenéra reprezentace, tedy jakéhosi supervizora obou částí týmu, který by však neměl trávit celou sezonu po soustředěních a závodech jako dosud.

Jen dnes, kdy závodníci za sebou mají 14 dnů tréninku a kdy muži fungují v trenérském bezvládí, trénuje Rybář jako kdysi.

ČTĚTE VÍCE

"U mužů zatím zůstávám já. Ale opravdu zatím," zdůraznil. "Trvám si na tom, že na pozici končím." K ruce má Marka Lejska, který celé čtyři roky pracoval na pozici asistenta. "A má v týmu dobrou pozici." Druhým asistentem je Aleš Ligaun.

Jen pozici bosse zatím biatlonoví funkcionáři nedokázali obsadit. "Stále hledáme, jak tým doplníme," potvrdil Rybář. "Řešíme, jestli Marek převezme roli hlavního trenéra, nebo bude trenér odjinud. Ale  byl bych strašně rád, kdyby se nám podařilo pozice obsadit českými trenéry."

U Vítka je vidět náboj a chuť do práce

Nejvíce se v této souvislosti mluvilo o Tomáši Kosovi, který dosud vedl slovinský tým. Po prvním jednání vypadalo dokonce jeho angažmá nadějně, ale Kos všechno zvážil a od nabídky ustoupil. Přestože splňoval všechna svazová kritéria.

"My razíme teorii, že člověk musí chtít s týmem dělat, nejde použít nějaké donucování," uznal Rybář. "Tomáš je ve fázi hledání impulsu. Nic není uzavřeného, ale taky nemůžu říct, že se týmu ujme. Takže první dva měsíce přípravy jsem schopen tuhle práci dělat tak, jak jsem ji dělal. Ale do té doby, tedy do konce června, bychom chtěli mít jasno, abychom byli schopni pracovat, jak jsme si naplánovali."

Gabriela Soukalová s medailemi z olympiády.

To ženský tým má vedení jasné. Dosavadní trenér Jindřich Šikola se přesunul k týmu juniorek, do jeho pozice byl výkonným výborem dosazen Vítek s asistenty Jiřím Holubcem a Mariánem Málkem. "Zdeněk si dodělal vzdělání, má vysokou školu, tedy nejvyšší trenérské vzdělání," říkal Rybář. "Je u něj vidět ten náboj, je zapálený stejně jako býval v pozici sportovce. Nebude to mít lehké, ale věřím, že to ustojí."

Autor: