Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi vyhráli smíšenou štafetu v letním biatlonu, zlato mají i junioři

Sport

  17:26
ŤUMEŇ/PRAHA - Česká smíšená štafeta potvrdila roli favorita na mistrovství světa v letním biatlonu a s velkým náskokem získala zlatou medaili. Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr ovládli v ruské Ťumeni úvodní disciplínu, kterou pořadatelé vyhlásili jako memoriál Václava Fiřtíka.

Biatlon při západu slunce foto: MAFRA - Michal Sváček

České kvarteto vyhrálo mixy skoro s dvouminutovým náskokem před Ukrajinou, třetí skončilo Slovinsko. Nejlepší dnes byla i juniorská štafeta ve složení Jessica Jislová, Kristýna Černá, Adam Václavík a Tomáš Vojík.

"Jsem moc rád, že jsme splnili cíl, se kterým jsme na Sibiř jeli, a to důstojně uctít památku Václava Fiřtíka," řekl finišman českého kvarteta Šlesingr, který v sestavě nahradil Jaroslava Soukupa. "Přestože Michal poslední dvě zimy hodně marodil, za výkony v přípravě si tuto šanci zasloužil," řekl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář spolupracovníkovi ČTK.

Nejzkušenějšího člena českého výběru úspěšný návrat potěšil. "Všichni čtyři jsme ukázali, že naše příprava se vyvíjí dobrým směrem. Na druhou stranu nic nepřeceňuji. Letní a zimní biatlon se nedají srovnávat," dodal letohradský biatlonista.

Trenér Rybář vyzdvihl střelecký výkon reprezentantů. "Ze čtyřiceti ran jsme pouze třikrát dobíjeli," upozornil. Vítková dobíjela jednou vleže a Šlesingr dvakrát vstoje. Soukalová a Moravec stříleli bezchybně.

Do Ruska zamířil nejsilnější možný český výběr se všemi medailisty z olympijských her v Soči přímo z dvoutýdenního soustředění ve slovinské Pokljuce. V oblíbené disciplíně ale potvrdili, že jim svědčí. S výjimkou Šlesingra má zbývající trojice biatlonistů právě ze smíšené štafety olympijské stříbro a bronz z loňského MS v Novém Městě na Moravě.

Biatlonistty trápí v Rusku velké množství komárů, kteří jsou v "Perle Sibiře", jak se Ťumeni přezdívá, všudypřítomní. "Několik bodnutí jsem dostal přímo na stupních," povzdychl si junior Václavík. "Nemůžeme se jít projít, natož se zastavit. Jsou všude a dostanou se i přes oblečení. Na repelenty jako by byli imunní," dodal Šlesingr. V pátek jsou na šampionátu na kolečkových lyžích na programu sprinty juniorských kategorií, v sobotu sprinty dospělých a šampionát zakončí v neděli stíhací závody.

Mistrovství světa v letním biatlonu na kolečkových lyžích v Ťumeni (Rusko):

Smíšené štafety -  1. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec) 1:13:01,1 (0 tr. okruhů + 3 dobíjení), 2. Ukrajina -1:47,8 (0+8), 3. Slovinsko -2:48,7 (2+12).

Junioři: 1. ČR (Jislová, Černá, Václavík, Vojík) 1:20:30,5 (1+16), 2. Rusko -1:26,0 (2+13), 3. Ukrajina -2:43,1 (0+8).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!