Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češi vyhráli smíšenou štafetu v letním biatlonu, zlato mají i junioři

Biatlon při západu slunce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biatlon při západu slunce | foto: MAFRA - Michal Sváček

ŤUMEŇ/PRAHA Česká smíšená štafeta potvrdila roli favorita na mistrovství světa v letním biatlonu a s velkým náskokem získala zlatou medaili. Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr ovládli v ruské Ťumeni úvodní disciplínu, kterou pořadatelé vyhlásili jako memoriál Václava Fiřtíka.

České kvarteto vyhrálo mixy skoro s dvouminutovým náskokem před Ukrajinou, třetí skončilo Slovinsko. Nejlepší dnes byla i juniorská štafeta ve složení Jessica Jislová, Kristýna Černá, Adam Václavík a Tomáš Vojík.

"Jsem moc rád, že jsme splnili cíl, se kterým jsme na Sibiř jeli, a to důstojně uctít památku Václava Fiřtíka," řekl finišman českého kvarteta Šlesingr, který v sestavě nahradil Jaroslava Soukupa. "Přestože Michal poslední dvě zimy hodně marodil, za výkony v přípravě si tuto šanci zasloužil," řekl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář spolupracovníkovi ČTK.

Nejzkušenějšího člena českého výběru úspěšný návrat potěšil. "Všichni čtyři jsme ukázali, že naše příprava se vyvíjí dobrým směrem. Na druhou stranu nic nepřeceňuji. Letní a zimní biatlon se nedají srovnávat," dodal letohradský biatlonista.

Trenér Rybář vyzdvihl střelecký výkon reprezentantů. "Ze čtyřiceti ran jsme pouze třikrát dobíjeli," upozornil. Vítková dobíjela jednou vleže a Šlesingr dvakrát vstoje. Soukalová a Moravec stříleli bezchybně.

Do Ruska zamířil nejsilnější možný český výběr se všemi medailisty z olympijských her v Soči přímo z dvoutýdenního soustředění ve slovinské Pokljuce. V oblíbené disciplíně ale potvrdili, že jim svědčí. S výjimkou Šlesingra má zbývající trojice biatlonistů právě ze smíšené štafety olympijské stříbro a bronz z loňského MS v Novém Městě na Moravě.

Biatlonistty trápí v Rusku velké množství komárů, kteří jsou v "Perle Sibiře", jak se Ťumeni přezdívá, všudypřítomní. "Několik bodnutí jsem dostal přímo na stupních," povzdychl si junior Václavík. "Nemůžeme se jít projít, natož se zastavit. Jsou všude a dostanou se i přes oblečení. Na repelenty jako by byli imunní," dodal Šlesingr. V pátek jsou na šampionátu na kolečkových lyžích na programu sprinty juniorských kategorií, v sobotu sprinty dospělých a šampionát zakončí v neděli stíhací závody.

Mistrovství světa v letním biatlonu na kolečkových lyžích v Ťumeni (Rusko):

Smíšené štafety -  1. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec) 1:13:01,1 (0 tr. okruhů + 3 dobíjení), 2. Ukrajina -1:47,8 (0+8), 3. Slovinsko -2:48,7 (2+12).

Junioři: 1. ČR (Jislová, Černá, Václavík, Vojík) 1:20:30,5 (1+16), 2. Rusko -1:26,0 (2+13), 3. Ukrajina -2:43,1 (0+8).

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...