Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Moravec se zdržel na střelnici, biatlonová štafeta skončila devátá

Momentka ze střelnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka ze střelnice. | foto: ČTK/AP

ÖSTERSUND/PRAHA Osudná předposlední položka srazila českou smíšenou štafetu biatlonistů během jediné minuty z vedoucí pozice na 8. místo. Ondřej Moravec měl problémy s dobitím náboje a ztratil kontakt s čelem závodu. Češi posléze skončili v zahajovacím závodě SP biatlonistů až devátí, z vítězství se radovala Francie.

Po čtyřech vrcholných závodech v řadě, kdy Češi stáli po smíšené štafetě vždy na stupních vítězů, z nich tentokrát v Östersundu sestoupili, přesto výkon obměněné sestavy bez Soukalové a Soukupa nabídl také důvody k optimismu.

„Předvedli jsme, že máme víc lidí, kteří mohou do štafety naskočit. I Evča Puskarčíková to ukázala. Byla nervózní, ale říkala mi, že když potom přišla na start, opadlo to z ní, až ji to samotnou překvapilo,“ líčila Vítková.

Z Vítkové, která štafetu rozbíhala, při závodě přímo sálala chuť do závodění. Puskarčíková pak se ctí zvládla životní premiéru ve smíšené štafetě Světového poháru, Šlesingr se do ní ve velkém stylu vrátil - a rovněž finišman Moravec předváděl, že je na tom běžecky dobře, než došlo na smolnou předposlední položku.

Martin Fourcade na střelnici.
Momentka ze střelnice.
Franziska Preussová.
Francouzská biatlonistka Anais Chevalierová.

„Určitě jsme byli vidět, bojovali jsme, ale stěžejní pak byla Ondrova položka vleže,“ hodnotil pro přenos ČT4 šéftrenér Ondřej Rybář. „Bohužel, na střelnici se stala chybka, vypadl mu náboj. Když ho hledal, zdržel se při tom jak na trestném kole. Viděl jsem, jak na podložce ten náboj loví, nešel mu sebrat.“

Veronika Vítková na první úsek vyrazila tak, jak je jejím dobrým zvykem, a opouštěla stadion jako první z 22 štafet. Po jednom dobíjení vleže klesla na osmé místo, ale jen s desetivteřinovou ztrátou na vedoucí Kanaďanky. Záhy byla v kontaktu a na dalším mezičase už zase vedla, v čele vláčku šesti běžkyň.

Při následné položce vstoje biatlonistky zle potrápil vítr, Vítková zvládla dvě rychlé opravy a odjížděla třetí za Francouzkou Bescondovou a Italkou Oberhoferovou, s jen sedmivteřinovým mankem, které znovu hbitě zlikvidovala. Předávala druhá, jen dvě vteřiny za finským běžeckým rychlíkem Mäkäräinenovou.

Selhala Norka Solemdalová, po trestném kole dorazila na předávku se ztrátou 1:31 minuty až jedenadvacátá.

Soči vs. Östersund

Ze tří zemí, které na hrách v Soči vybojovaly medaile ve smíšené štafetě, nenastoupila ani jedna v Östersundu ve stejném složení jako při olympijském závodě.

Nejmenších změn doznalo kvarteto Itálie, kde až na poslední chvíli Gontierová nahradila olympioničku Wiererovou. V českém týmu chyběli Soukalová a Soukup a v sestavě norských olympijských vítězů hned tři jména:Svendsen a Björndalen i Bergerová, která ukončila kariéru.

Jiné pak byly také výsledky. Nejvíce se k výkonu v Soči přiblížili druzí Norové. Italové klesli o dvě příčky, Češi o sedm.

Eva Puskarčíková na druhém úseku po dvou opravách vleže držela třetí příčku, po dalších dvou opravách vstoje byla šestá a na této pozici také předávala, s 31vteřinovou ztrátou na vedoucí Bělorusko, které vytáhla do vedení olympijská královna Domračevová.

Michal Šlesingr skvostně zastřílel vleže, jako jediný z favorizovaných štafet na této položce ani jednou nedobíjel a rázem jeli Češi třetí, jen se čtyřvteřinovým odstupem na Italy a těsně za druhými Rusy.

Pak nastal infarktový okamžik při položce vstoje - ale nejen pro Čechy. Vítr se točil, tolik biatlonistů opravovalo. Bělorusové museli na trestné kolo, Rus Garaničev prostál před svojí ranou poslední záchrany takřka půl minuty. A poslední náboj k dobití zbýval také Šlesingrovi. Mířil však přesně! Nejednou vedl Slovinec Bauer o pouhou vteřinu před Šlesingrem.

Na posledních stovkách metrů svého třetího úseku „veterán“ českého týmu letěl, ucukl Bauerovi a předal na první pozici o 1,7 vteřiny před Slovinskem. Třetí Němci ztráceli 11 vteřin, čtvrtí Bělorusové 27, šestí Norové 40 a osmí Francouzi 47.

Partie byla perfektně rozehrána.

Ondřej Moravec navíc předstihl Slovince Faka a na střelnici přijel první. Dvě dobití by ještě neznamenala katastrofu, jenže před tím druhým měl český olympijský hrdina velké (a hlavně dlouhé) problémy dostat náboj dokomory. Rána pak sice letěla do terče, ale Moravec ztrácel na osmém místě 37 vteřin.

Vylepšit už toto postavení nedokázal. Po položce vstoje, kde jednou dobíjel, jel osmý, ale v dosahu páté příčky. Jenže síly (patrně i ty psychické) docházely. Cílem projel s 53vteřinovou ztrátou devátý.

O vítězství si to rozdalo trio Norsko, Německo a Francie. Ve finiši Martin Fourcade rozradostnil tým galského kohouta, o druhou příčku si řekli v těsném dojezdu Norové.

Úvodní závod SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko)

Smíšené štafety (2x6 km + 2x7,5 km): 1. Francie (Bescondová, Chevalierová, S. Fourcade, M. Fourcade) 1:15:05,5 (0 tr. okruhů + 11 dobíjení), 2. Norsko (Solemdalová, Eckhoffová, Christiansen, Birkeland) -0,2 (1+11), 3. Německo (Hildebrandová, Preussová, Peiffer, Schempp) -0,2 (0+9), 4. Ukrajina -31,6 (0+14), 5. Itálie -45,2 (2+9), 6. Slovinsko -45,5 (1+9), ...9. ČR (Vítková, Puskarčíková, Šlesingr, Moravec) -53,9 (0+13).

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...