Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

I přes hororovou střelbu Šlesingra čtvrtí. Na zlato útočili také biatlonisté

Biatlonista Michal Šlesingr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biatlonista Michal Šlesingr. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

HOLMENKOLLEN/PRAHA Ještě před šestou střelbou zažívali snový závod, biatlonisté Michal Krčmář, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec mohli ve štafetě Světového poháru v Oslu pomýšlet i na medailové umístění. Jenže střelecký kolaps Šlesingra a dvě jeho trestná kola po položce vestoje znamenaly, že Češi dojeli čtvrtí.

Krásný souboj v cílové rovince přihrál vítězství Rusům a druhé místo Německu.

„Určitě vynikající výsledek,“ říkal v televizním rozhovoru trenér mužského týmu Marek Lejsek a připomněl, že v této sezoně šlo o nejlepší umístění českého mužského kvarteta. „Ale mohlo to být i o malinko lepší. Michal se asi nevyspal úplně do růžova a úplně to nezvládl,“ připomněl kouč Šlesingrův úsek.

ZLATO ŽEN

Češky vyhrály štafetu v Holmenkollenu

Vítková si vše spravila v nedělní štafetě. Ta se stala jistotou českého...

Zlaté česká biatlonová štafeta ve složení (zleva) Veronika Vítková, Jitka Landová, Gabriela Soukalová a Eva Puskarčíková.

Na tom prvním pálil Krčmář při první střelecké položce bezchybně a na pátém místě odjížděl ze střelnice v těsném kontaktu s italskými lídry. Druhou nulu přidal vestoje, byť si na poslední ránu počkal, ale vyčištěné terče ho poslaly na druhé místo, necelých 7 sekund za vedoucí Němce.

Svým kolegům ze stíhacího grupeta ještě nejmladší z Čechů v kopci před cílovým stadionem nastoupil, utrhl Rusa Garaničeva, do té doby druhého muže závodu, a přibližoval se i Eriku Lesserovi, jedničce německé štafety. Soukupa tak do boje poslal necelé 3 sekundy za prvním místem.

Vousatý biatlonista se brzy nahrnul do vedení v závodě, pak zalehl na podložku u stavu číslo jedna a pětkrát vypálil přesně do černého. Druhý pak ujížděl za Rusem Cvetkovem a kousek před Němci. Druhou nulu přidal Soukup na „stojce“, se kterou v poslední době v závodech pravidelně zápasil. Tentokrát však precizně odpálil všechny rány. Jen kvůli lehce pomalejší střelbě zaostal na odjezdu ze druhé položky o 4 sekundy za Ruskem a Rakouskem.

Šlesingrova tragédie

Druhou polovinu závodu pak odstartoval Šlesingr na pátém místě se ztrátou 10 sekund na Slovince. Na střelnici mezitím začal zlobit vítr a český závodník dvakrát opravoval. Pořád však držel druhé místo. Tragédie však nastala při střelbě vestoje, kde se na Šlesingra nalepila smůla. Jedna, dvě, tři chyby, z náhradních nábojů využil jen jeden a musel na dvě trestná kola.

Znamenalo trest v podobě 300 metrů navíc a česká štafeta se výrazně propadla. Jestliže Šlesingr celý peloton biatlonistů na střelnici přivedl, z ní odjížděl na osmém místě s odstupem minuty a 15 sekund.

„Před závodem mi říkal, že už se cítí unavený, tak jestli tohle byl ten důvod,“ dumal trenér. „Nevyčítám mu nic, nebudu mu to mít za zlé, ve finále je to dobrý výsledek. Ale mohlo to být lepší. Ale to pokaždé, pokud člověk nevyhraje. Kdyby zastřílel, jak je u něj zvykem...“

Moravec si do svého úseku vezl odstup skoro 1,5 minuty, ale za svou první střelbu si vyslechl pochvalu bravo. Nula svítila na jeho kontě a český finišman posunul kvarteto na 5. místo. Na pódium to však bylo předaleko, víc než minuta na Rakušany. Další nulu přidal Moravec i při druhé střelbě, na medailový skok to však už bylo málo. Čtyřicet sekund zaostal za bronzem Rakušanů.

Závody SP v biatlonu v Oslu - štafety: Muži (4x7,5 km):

1. Rusko (Garaničev, Cvetkov, Malyško, Šipulin) 1:16:16,6 (1 tr. okruh+5 dobíjení), 2. Německo (Lesser, Birnbacher, Peiffer, Schempp) -0,2 (0+6), 3. Rakousko (Mesotitsch, Eder, Grossegger, Landertinger) -50,9 (0+6), 4. Česko (Krčmář, Soukup, Šlesingr, Moravec) -1:29,1 (2+5), 5. Kanada -1:35,8 (0+6), 6. Francie -1:42,8 (1+9).

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Rusko 268, 2. Norsko 254, 3. Německo 245, ...8. Česko 155.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Martin Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Martin Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Martin Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...