Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Ve hře je omezení profesionálního sportu na celý březen. Dotklo by se ligových soutěží i biatlonu

Markéta Davidová foto: Petr Slavík/český biatlon

PRAHA - Nejen normálního života se mají dotknout nová opatření navržená vládou, která o nich chce jednat s opozicí. Mezi nimi je také výrazné omezení výjimek pro sportovní akce na celý březen. V tomto případě by šlo postupovat jak dle nového pandemického zákona, tak v rámci prodloužení nouzového stavu, který končí v současné podobě v neděli.
  17:47aktualizováno  19:30

Dle informací LN a Lidovky.cz se má pro březen výrazně omezit sportovní dění v zemi. Důvodem je nepříznivý vývoj koronavirové pandemie v zemi, kterou navíc ovlivňují také nové mutace viru covid-19.

PŘEHLEDNĚ: Pohyb jen po kraji, zavřené školky, povinné testy ve firmách. Co všechno navrhuje vláda?

„Máme indicie z ministerstva zdravotnictví, že by mělo dojít k výraznému omezení výjimek pro sportovní akce na měsíc březen. V tuto chvíli více informací nemáme a čekáme na rozhodnutí ministerstva, které přijde nejspíše v pátek,“ řekl LN tiskový mluvčí Národní sportovní agentury (NSA) Jakub Večerka.

Co si pod tímto výrazným omezením představit? Právě z důvodů šíření nových mutací koronaviru SARS-CoV-2 chce vláda pro další měsíc zrušit mezinárodní sportovní akce. Aktuálně by se toto případné omezení dotklo například biatlonového Světového poháru v Novém Městě na Moravě (start 4. března), kvalifikace na MS ve fotbale mezi Českou republikou a Belgií (27. března), dalšího turnaje Oktagon MMA (taktéž 27. března), nebo pohárových duelů basketbalistů Nymburka.

A pochopitelně také Slavie, pokud by postoupila před anglický Leicester do osmifinále Evropské ligy.

„Vyčkejte prosím na jednání vlády, co všechno schválí. V tuto chvíli rozhodně nebudu nic předjímat,“ reagovala na dotaz LN tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Právě s resortu Jana Blatného výše zmíněné indicie přicházejí.

Na střelnici to hlavně z kraje šampionátu nebylo pro Davidovou ideální.
Copak asi vyhlíží Markéta Davidová?

„Nemáme v tomto směru žádné podrobné informace, dál se připravujeme směrem k březnovému kvalifikačnímu cyklu,“ sdělil LN tiskový mluvčí fotbalové reprezentace Petr Šedivý. „Neumíme si představit, že by došlo k omezení mezinárodní sportovní reprezentace.“

Jiří Hamza vyhlížející Světový pohár v Novém Městě plánovaný na příští i následující týden za biatlon dodává: „Dostali jsme výjimku a podle mých aktuálních informací by již dřív povolené akce proběhnout měly. Pokud to tedy vláda zase nezmění.“

Důležitou zprávou ale je ta, že toto omezení se nedotkne již rozehraných profesionálních soutěží, namátkou dvou nejvyšších fotbalových soutěží, hokejové extraligy, kde právě vrcholí základní část, či basketbalových, volejbalových nebo florbalových lig.

Pokud toto omezení vláda v pátek schválí, může ho regulovat jak případně prodloužený nouzový stav, nebo i schválený pandemický zákon. V rámci obou lze omezovat sportovní a kulturní shromažďovací akce.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!