31. března 2014 14:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympijský vítěz Svoboda se vrací: Mohl bych si teď otevřít ordinaci

Pětibojař David Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětibojař David Svoboda | foto: Reuters

Odložená cesta zpět. Závodit nezačal v únoru, jak plánoval, ale optimismus neztrácí. Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda po dlouhé odmlce doufá, že do měsíce bude moci trénovat naplno a stihne ještě zářijové mistrovství světa.

Bude ještě někdy vyhrávat? A kdy? David Svoboda jen krčí rameny.

Protože zdraví, které potřebuje i olympijský šampion, jej nepodrželo a od loňska nezávodí. V závěru roku se vrátil z Colorada, kde měsíc zadělával na velký návrat. Na lednovou druhou etapu přípravy už ale do Ameriky neodjel. Co se stalo?

Svoboda je dobrý běžec, měl téměř neustálý náskok.

Na zlaté olympijské trati v Londýně

"Levá noha mě bolela pořád. Myslel jsem, že jde o nějaký posttraumatický stav, protože všechna vyšetření před odletem do Ameriky dopadla dobře, takže jsem hodně natrénoval i přes bolest. Jenže o posttraumatický stav nešlo," pokyvuje hlavou.

Téměř celou loňskou sezonu promarodil s únavovou zlomeninou zmíněné levé nohy. Úplně poslední diagnóza však zní, že příčinou jeho potíží byla zablokovaná bederní páteř, která tudíž špatně tlumila nárazy a všechno se přenášelo do nohou.

Optimismus neztrácí

"Obě byly přetěžované, nestíhaly regenerovat a proto tam vznikaly různé záněty a bolesti," popisuje devětadvacetiletý Svoboda a překvapí nadhledem, s jakým vysvětluje odborné záležitosti. "Po všech těch bolístkách už znám svoje tělo tak dokonale, že bych si mohl otevřít poradnu, ne-li ordinaci," usměje se závodník pražské Dukly, byť poněkud hořce.

Nyní už je mu hej, pokud to lze v jeho situaci říci. "Cvičením a posilováním zad a pánve se snažím všechno srovnat tak, aby k chronickému přetěžování nohou už nedocházelo. Téměř denně běhám, byť ještě nemůžu úplně naostro - to abych udržel fyzičku nabranou v prosinci v Americe. A věřím, že do tří čtyř týdnů budu moci trénovat naplno," těší se. 

Pětibojař David Svoboda se zlatou medailí

Pětibojař David Svoboda se zlatou medailí po triumfu v Londýně

Snaží se nahlížet na všechno zvesela, i když přiznává, že po osmi měsících, a tak dlouho vlastně stojí mimo hru, to není jednoduché. "Chce se mi říci, že jsem optimističtější, než jsem býval. Což může někomu připadat jako nuda, to už tady v případě Davida Svobody přece bylo, že? Proto chci být ve výrocích opatrnější. Dobře vím, že nejdřív se musím uzdravit a teprve pak se můžeme bavit o tom, jak uspět na červencovém mistrovství Evropy a zda tam vůbec mám jezdit. A jak zazávodit na zářijovém mistrovství světa. Tam už bych jel rád," přiznává.

S myšlenkami na Rio

A i kdyby letos návrat nestihl, nedělá z toho tragédii. "Nejdůležitější je uzdravit se, abych mohl závodit nejpozději příští rok, kdy už začne kvalifikace na olympijské hry v Riu. Ale zářijový šampionát ve Varšavě by mohl být předehrou," přeje si.

A zároveň si váží podpory trenéra Jakuba Kučery. "Já už jsem někdy hodně otrávený, ale on mi třeba při hrách v Soči říkal: Vidíš toho vítěze? A předtím byl rok zraněný!"

Jiří Jakoubek

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?