Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chci dál vítězit. Ne jako Aleš Valenta, říká pětibojař Svoboda

Sport

  15:53
Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda se má k světu, ale stále ještě není úplně fit. Letošní sezonu prakticky promarodil, když zkraje stihl jen tři závody a kvůli únavové zlomenině vynechal evropský i světový šampionát. Nyní už opět trénuje, byť omezeně, a čeká na definitivní zelenou od lékařů.

David Svoboda v cíli foto: ČTK

"Nastalo velké zlepšení. Ještě pořád nemůžu trénovat naplno, ale chce to už jen pár dní. Jsem na dobré cestě," hlásí po středečním vyšetření.

Patálie šampiona z loňského Londýna se jmenuje únavová zlomenina levé nohy. Po jarních závodech Světového poháru v Palm Springs a v Rio de Janeiru, kde obsadil dvanácté, resp. deváté místo, se naplno projevila při finále SP v Nižném Novgorodu na prahu června. "Tam už mě bolely obě nohy tak, že jsem skoro nemohl utíkat," vrací se k 22. místu.

"Pořád jsem ale nechtěl sezonu zabalit, pořád to trochu šlo. A taky jsem jako olympijský vítěz měl nějaký pocit povinnosti závodit. Už delší čas vím, že to byla pitomost, měl jsem se na to vykašlat mnohem dřív a asi by to nepokročilo do takového stadia," pokyvuje hlavou.

V naději brzkého návratu vynechal červencové mistrovství Evropy v Polsku, ale na začátku srpna, před mistrovstvím světa na Tchaj-wanu, už měli s trenérem Jakubem Kučerou a lékaři jasno. "Bylo by to jen trápení, musel jsem se začít léčit."

Po týdnech klidu už nějaký čas opět trénuje. "Ale jen v takovém nouzovém režimu, protože levá noha mě bolela dlouho a vlastně ji pořád nesmím zatěžovat. Takže plavu, jezdím na koni, střílím a posiluju, ale neběhám a nešermuju. A po středečním vyšetření věřím, že tenhle nouzový režim už brzy skončí," přemítá.

Američané chtějí trénovat s olympijským vítězem

Na jeho uzdravení také záleží, kdy se vydá do Colorada Springs na domluvený přípravný kemp s americkými moderními pětibojaři. "Buď to bude ještě na konci listopadu, anebo až po Novém roce," plánuje a hned vysvětlí, v čem spočívají výhody přípravy ve zmíněném středisku.

"Vysoká nadmořská výška, příznivé klima. A taky budu konečně makat bez toho, aby mě lidi poznávali a někam zvali. Zájem je oboustranný, Američané zase chtějí trénovat s olympijským vítězem," přibližuje dozvuky svého londýnského triumfu.

Šestého listopadu půjde na magnetickou rezonanci a o něco později se dozví výsledek krevních testů. "Pak už snad budu moci dělat všechno, nemůžu se dočkat," přizná a dodá, že se s tak dlouhou závodní odmlkou nevyrovnává snadno.

"Mení příjemné odpovídat na dotazy, kam jsem se letos z výsledkových listin vytratil. Dokonce už mi známí vytýkají, že pořád investuju čas a energii do marketingu a reklamy; taky mě přirovnali k Aleši Valentovi, který se nedlouho po svém olympijském vítězství v Salt Lake City začal víc a víc věnovat jiným věcem. Tak to není, ale nemůžu to vysvětlit jinak než tím, že začnu znova závodit a vyhrávat. A přesně to chci," má jasno.

Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky
Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky

Také se vám stává, že vaše děti si hromadí hračky, se kterými si vůbec nehrají? Možná je čas to změnit. Naše rodiny otestovaly první on-line...