Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Chci dál vítězit. Ne jako Aleš Valenta, říká pětibojař Svoboda

David Svoboda v cíli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Svoboda v cíli | foto: ČTK

Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda se má k světu, ale stále ještě není úplně fit. Letošní sezonu prakticky promarodil, když zkraje stihl jen tři závody a kvůli únavové zlomenině vynechal evropský i světový šampionát. Nyní už opět trénuje, byť omezeně, a čeká na definitivní zelenou od lékařů.

"Nastalo velké zlepšení. Ještě pořád nemůžu trénovat naplno, ale chce to už jen pár dní. Jsem na dobré cestě," hlásí po středečním vyšetření.

Patálie šampiona z loňského Londýna se jmenuje únavová zlomenina levé nohy. Po jarních závodech Světového poháru v Palm Springs a v Rio de Janeiru, kde obsadil dvanácté, resp. deváté místo, se naplno projevila při finále SP v Nižném Novgorodu na prahu června. "Tam už mě bolely obě nohy tak, že jsem skoro nemohl utíkat," vrací se k 22. místu.

"Pořád jsem ale nechtěl sezonu zabalit, pořád to trochu šlo. A taky jsem jako olympijský vítěz měl nějaký pocit povinnosti závodit. Už delší čas vím, že to byla pitomost, měl jsem se na to vykašlat mnohem dřív a asi by to nepokročilo do takového stadia," pokyvuje hlavou.

V naději brzkého návratu vynechal červencové mistrovství Evropy v Polsku, ale na začátku srpna, před mistrovstvím světa na Tchaj-wanu, už měli s trenérem Jakubem Kučerou a lékaři jasno. "Bylo by to jen trápení, musel jsem se začít léčit."

Po týdnech klidu už nějaký čas opět trénuje. "Ale jen v takovém nouzovém režimu, protože levá noha mě bolela dlouho a vlastně ji pořád nesmím zatěžovat. Takže plavu, jezdím na koni, střílím a posiluju, ale neběhám a nešermuju. A po středečním vyšetření věřím, že tenhle nouzový režim už brzy skončí," přemítá.

Američané chtějí trénovat s olympijským vítězem

Na jeho uzdravení také záleží, kdy se vydá do Colorada Springs na domluvený přípravný kemp s americkými moderními pětibojaři. "Buď to bude ještě na konci listopadu, anebo až po Novém roce," plánuje a hned vysvětlí, v čem spočívají výhody přípravy ve zmíněném středisku.

"Vysoká nadmořská výška, příznivé klima. A taky budu konečně makat bez toho, aby mě lidi poznávali a někam zvali. Zájem je oboustranný, Američané zase chtějí trénovat s olympijským vítězem," přibližuje dozvuky svého londýnského triumfu.

Šestého listopadu půjde na magnetickou rezonanci a o něco později se dozví výsledek krevních testů. "Pak už snad budu moci dělat všechno, nemůžu se dočkat," přizná a dodá, že se s tak dlouhou závodní odmlkou nevyrovnává snadno.

"Mení příjemné odpovídat na dotazy, kam jsem se letos z výsledkových listin vytratil. Dokonce už mi známí vytýkají, že pořád investuju čas a energii do marketingu a reklamy; taky mě přirovnali k Aleši Valentovi, který se nedlouho po svém olympijském vítězství v Salt Lake City začal víc a víc věnovat jiným věcem. Tak to není, ale nemůžu to vysvětlit jinak než tím, že začnu znova závodit a vyhrávat. A přesně to chci," má jasno.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...