Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Návrat olympijského šampióna. Svoboda nastoupí na pětibojařském MS

Sport

  12:47aktualizováno  16:06
PRAHA - Po patnácti měsících se olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda vrátí k závodům. Na mistrovství světa ve Varšavě, kde bude Česko od 1. do 9. září reprezentovat nejmladší výběr v historii, nastoupí do dvoučlenné štafety mužů a možná i do mixu.

David Svoboda se zlatou medailí z Londýna. foto: ČTK

"Ze zdravotního pohledu pořád ještě mám limity, které mě omezují. Ale už se dá trénovat, připravit se na závody, a proto to jedu zkusit," řekl Svoboda na úterním tréninku na pražské Julisce, při kterém řešil problém s laserovou pistolí.

Po triumfu na olympiádě v Londýně 2012 trápily Svobodu chronické problémy s levou nohou. Naposledy závodil loni v Moskvě 1. června ve finále Světového poháru. Kvůli zranění především omezoval běžeckou přípravu a nemohl ani ideálně šermovat.

ČTĚTE VÍCE

"Bolí vždycky celý pětiboj, ale tentokrát to bude běh, který bude nejobtížnější. I když ve štafetě jsou poloviční vzdálenosti, takže bych to měl zvládnout," doufal Svoboda, který absolvuje štafetu mužů 2. září ve dvojici s talentovaným Janem Kufem.

Mám ambice být do šestého místa, říká Svoboda

Svobodu trápí hluboké svaly bérce levé nohy a s přesnou diagnózou měli lékaři dlouho problém. Poslední dva měsíce ale pětibojař cítil zlepšení. "Je to mnohem veselejší. Jsem vzhledem k omezením nejlépe připravený a těším se na závody," řekl.

Program MS ve Varšavě

Pondělí 1. září:  štafeta žen (Kodedová, Grolichová)
Úterý 2. září: štafeta mužů (Svoboda, Kuf)
Středa 3. září: kvalifikace žen (Kodedová, Bilková, Přibylová)
Čtvrtek 4. září: kvalifikace mužů (Kuf, Bilko, Svěchota, Sedlecký)
Pátek 5. září: finále žen
Sobota 6. září: finále mužů
Neděle 7. září: smíšená štafeta (tým bude určen později)

"Je těžké říci, jaké mám ambice. Řekněme, že spokojen bych byl s umístěním do šestého místa a od sedmého do desátého bych asi bych do vzduchu úplně neskákal," uvažoval Svoboda. "David vypadá na závod dost nažhavený, tak se na to těším, a když to bude všechno, jak má, tak to snad bude nějaká medaile," uvedl Kuf.

David Svoboda v cíli olympijského závodu.

Dvoučlenná štafeta mužů se na šampionátu uskuteční poprvé od roku 2009, kdy se mistry světa stali Svoboda s Ondřejem Polívkou.

V individuální soutěži se s Kufem představí junioři Martin Bilko a Ondřej Svěchota a mistr světa z roku 2002 Michal Sedlecký. Mezi ženami se pokusí prosadit Barbora Kodedová, Lenka Bílková a Eliška Přibylová.

"Tým je to extrémně mladý, z šesti jsou tři junioři a z toho vychází reálné ambice. Ve štafetách je složení silnější, ale těžko odhadnout, jak vysoko můžou myslet," řekl trenér Jakub Kučera.

Medaile českého týmu na posledních deseti MS

2004: 2. místo družstvo Capalini, Michalík, Sedlecký, 3. místo Capalini

2005: 2. místo družstvo Capalini, Michalík, Sedlecký, 3. místo štafeta Capalini, Michalík, Svoboda

2006: 3. místo družstvo Capalini, Michalík, Sedlecký

2007: 2. místo družstvo Svoboda, Michalík, Capalini, 3. místo štafeta Svoboda, Michalík, Polívka

2008: 2. místo Svoboda

2009: 1. místo štafeta Svoboda, Polívka, 1. místo štafeta Grolichová, Dianová, 2. místo Svoboda, 2. místo družstvo Svoboda, Michalík, Polívka

2010: 2. místo družstvo Polívka, Sedlecký, Svoboda

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...