23. srpna 2015 13:52, aktualizováno  14:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bolt zakopl a málem přišel o finále! Gatlin prolétl trať za 9,77

Bolt v rozpacích. Semifinále zachraňoval na poslední chvíli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolt v rozpacích. Semifinále zachraňoval na poslední chvíli. | foto: Reuters

PEKING Usain Bolt udělal drama již ze svého semifinálového běhu na 100 metrů na mistrovství světa v Pekingu. Světový rekordman po startu klopýtl, div neupadl, a měl co dělat, aby se vůbec dostal do finále. Po deseti metrech byl slavný Jamajčan takřka poslední, ještě dvacet metrů před cílem figuroval na nepostupové čtvrté pozici. Přesto se dokázal z kritické situace dostat a svůj běh těsně vyhrál za 9,96 sekundy.

To mírný favorit královské a ostře sledované disciplíny Justin Gatlin z USA měl daleko lepší start. Po technicky excelentním výběhu z bloků vévodil druhému semifinále po celou dobu a přestože v závěru lehce zvolnil, časomíra se zastavila na výkonu 9,77 sekundy, což je jasně nejrychlejší semifinále v historii disciplíny. Dosud byl nejrychlejší na OH v Londýně právě Gatlin za 9,82.

Boltovy akcie před nedělním finále, které se poběží v 15:15 SELČ, výrazně klesly. Po startu se mu při čtvrtém kroku podlomilo koleno a další tři kroky vrávoral. Naštěstí pro něj těžkou chvíli ustál, ale musel se hodně snažit, aby ztrátu dohnal. Nabral ale dostatečnou rychlost a zbývajících dvacet metrů do cíle už otočil hlavu vlevo, aby sledoval soupeře, které těsně předehnal.

Americký sprinterský tandem Mike Rodgers (vpravo) a Justin Gatlin.
Start!

Ve stejném čase jako Bolt postoupil do finále dvacetiletý Andre De Grasse z Kanady. Druhý nejrychlejší čas v semifinále měl Američan Mike Rodgers (9,86), stejný výkon jako Bolt měl také Američan Tyson Gay. Finále bude devítičlenné, což dráha v Pekingu umožňuje, neboť časem 9,99 postoupili Trayvon Bromell z USA, Francouz Jimmy Vicaut a domácí rekordman Ping-tchien Su. Poprvé v historii byl na postup do finále potřeba výkon pod deset sekund.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz