Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boulařka Sudová chystá na olympiádu nový prvek. Co? To tají

Sport

  15:22
PRAHA - Deset let jezdí ve světové špičce, stále odolává podstatně mladším soupeřkám. "Jsem s nimi v lajně, což není pocit k zahození," říká boulařka Nikola Sudová. Z mistrovství světa přivezla v roce 2005 stříbro a o čtyři roky později bronz. Jedno jí ale chybí - olympijská medaile. "To je sen," vyhlíží hry v Soči. Bude to její čtvrtá olympiáda.

Česká akrobatická lyžařka Nikola Sudová foto: ČTK

V pondělí se s trenérem Radkem Herotem vrátili z třítýdenního kempu v Austrálii. U protinožců je zima a ona tam zadělávala na naplnění sportovní touhy. "Tou je medaile ze Soči," má jasno jedenatřicetiletá akrobatická lyžařka. "Lhala bych, kdybych říkala, že po ní netoužím," usmála se věčně dobře naložená závodnice.

Do sezony vstoupí v prosinci, kdy se ve finské Ruce pojedou první dva závody Světového poháru. "A pak to bude docela nabíté - 4. ledna se jede Světový pohár v Calgary, poletíme 28. prosince, takže po letech nebudu doma na Silvestra," konstatuje rodačka z Jablonce, která si potřebuje vyjet body pro účast v Soči. Tam získaly vstupenku jen první tři závodnice z letošního světového šampionátu, kde Sudová skončila sedmá v individuální a šestá v paralelní jízdě v boulích. Třicítka startujících pro nejdůležitější závod olympijského cyklu se doplní právě podle FIS bodů.

ČTĚTE TAKÉ

Pakliže ve snažení uspěje, byla by to její čtvrtá olympiáda. "Pokaždé jsem byla připravená dobře. Jenže vždycky se to zhatilo něčím, co nebyla úplně moje vina," krčí rameny.

V Salt Lake City v roce 2002 byla v devatenácti pod pěti kruhy nováčkem. "To ani moc nepočítám, tím si musí projít každý," komentuje 19. příčku. "Zato v Turíně 2006 už jsem moc chtěla dobrý výsledek - byla jsem šestá a zlobila se na rozhodčí. A do Vancouveru jsem si přivezla zranění," připomíná, že si měsíc před hrami přetrhla křížový vaz v koleni a pak s ortézou obsadila 16. místo.

Myslí na mateřství

"O to víc teď doufám, že by to konečně mohlo vyjít," přemítá. "A i když myslím ještě na mistrovství světa 2015 v Rakousku, bude to nejspíš moje poslední olympijská šance," dodává.

Uvědomuje si, že sportovní život nebývá nekonečný. "Na konec kariéry ještě nemyslím, ale vzhledem k mému věku je pravděpodobné, že se bude blížit. Protože jsem ženská," připomněla, že biologické hodiny tikají. "Ano, na to jsem narážela. V tuto chvíli mě sport živí, nicméně ta sezona se šampionátem v Rakousku bude pravděpodobně mojí poslední, i když se může stát cokoli."

O tom, co by po kariéře dělala, zatím představu nemá. "Pořád si říkám, že je ještě daleko. Mám vystudovanou pedagogickou fakultu, tělocvik a zeměpis, ale nemůžu říct, že bych se do školy nějak hrnula. Moc mě to neláká, není to ani nějak extra ohodnocené," rozjímá.

V současné době se ale její myšlenky točí kolem přípravy na Soči. Hodlá možná zaskočit svět nějakým novým prvkem? "Něco s trenérem chystáme, ale ještě bych o tom nemluvila. V Austrálii jsem se rozlyžovávala, hlavně jsem jezdila věci, které znám, jen asi čtyři dny jsem zkoušela něco, co už jsem kdysi skákala. Zatím to nechci zakřiknout, vyčkejme ještě. Taky je otázka, jestli budeme riskovat, nebo ne," zatvářila se tajemně Nikola Sudová, kterou před sezonou čekají ještě tři čtrnáctidenní soustředění ve Švýcarsku a jeden podobný pobyt v Rakousku.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!