Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boulařka Sudová piluje před olympiádou v Soči staronové skoky

Sport

  21:00
PRAHA - S dobrou fyzickou kondicí a oprášenými staronovými skoky vstoupí příští týden do olympijské sezony akrobatická lyžařka Nikola Sudová. Dvojnásobná medailistka z mistrovství světa v jízdě v boulích pro úspěch na olympiádě dělá maximum, kvalitu svých skoků kvůli tomu také často konzultuje s českou rozhodčí Hanou Kalužíkovou, která by měla "bodovat" také na hrách v Soči.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová foto: ČTK

Když před osmi lety Sudová přijela na olympiádu do Turína s tehdy revolučním skokem mimo osu těla zvaným D-spin, očekávala jako jedna z favoritek úspěch. Možná podobný, jakého se dočkal akrobat Aleš Valenta v Salt Lake City, když předvedl senzační nový skok a vyhrál. Jenže rozhodčí tehdy byly jiného názoru a Sudová skončila v poli poražených. Dodnes cítí boulařka zášť, i proto se k novému skoku vrací. Nastala totiž doba, když sudí začali nový skok uznávat.

"Tehdy jsem od něj upustila, ale vrátila jsem se k tomu, protože rozhodčí za něj dávají dobré boty. A myslím, že to je na dobré cestě," řekla Sudová. A v záloze má další "nový" skok, dvojitou helikoptéru, kterou piluje už několik let, ale v závodu neměla zatím dobré podmínky, aby ho předvedla s plnou parádou. "Mám vyskákané čtyři skoky, které umím. Budu mít letos hodně možností," řekla Sudová. K novým skokům má v záloze ještě tradiční helikoptéru s pozicí a salto vzad s krosem.

"Nemůžu tvrdit, že jsou stoprocentně připravené, to nikdy nejde, ale mám v nich jistotu. A můžu říct, že z toho mám dobrej pocit," prohlásila. I proto, že oba skoky už piluje mnoho let. "Asi to budou skákat i ostatní holky, ale pro ně to bude novinka," řekla. Nové skoky by ráda zařazovala do závodních jízd během Světového poháru, který začne příští týden ve finském středisku Ruka. "Chci je zařazovat, aby byly na olympiádu připravené," uvedla Sudová. Skočit je chce v Soči ve finále, tam se ale nejdřív musí dostat. Při novém systému kvalifikace a semifinále ji totiž čekají na OH minimálně čtyři jízdy.

Sudová pracuje i na fyzické kondici

"Takže v kvalifikaci v Soči budu skákat staré skoky," plánovala. Množství jízd na olympiádě donutilo Sudovou také pracovat na fyzické kondici a trochu změnit četnost tréninků. "Dřív jsme měli tři dny trénink a den volno, teď jsou to dny čtyři," poznamenala. Přes léto absolvovala kondiční přípravu ve skupině Rychlých holek trenérky Martiny Blažkové, pak skákala na lyžích do vody a poprvé na sněhu byla v Austrálii. "Všechno bylo ideální," řekla dvojnásobná vítězka závodů Světového poháru.

Stylové kšandy. Nikola Sudová představila oblečení pro olympiádu v Soči.

Ne tak závěrečná příprava na Kaprunu minulý týden. Tam totiž stále padal sníh a nebylo vidět. "Každé dva dny nám pod sněhem zmizely můstky, takže si trenér s lopatou zamakal," řekla Sudová s úsměvem o svém kouči Radku Herotovi. "Už se mi skoro chtělo brečet, když jsem je stavěl potřetí," přiznal kouč. Pozitivem na dosavadní přípravě je skutečnost, že po celou dobu měla Sudová v pořádku koleno, v němž si těsně před OH ve Vancouveru přetrhla zkřížený vaz. "Ortéza je zavřená ve skříni a doufám, že už na furt zůstane," věřila lyžařka.

Na trénink Sudové se několikrát přišla podívat i rozhodčí Kalužíková, bývalá aktivní boulařka. "Pomohla nám koukat se na skoky očima sudích. Říkala, co by za to dala, posílali jsme jí i videa," uvedla Sudová. Kalužíková bude mezi sudími i na OH, ale nadržovat nemůže, neboť nejvyšší a nejnižší známka se škrtají. "Ale je v centru dění a ví, na co se ostatní budou zaměřovat. Konzultovali jsme to, jsou to plusové body," dodala Sudová.

Autoři: ,