Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Boulařka Sudová byla v generálce na MS druhá v Inawaširu

Sport

  10:38
INAWAŠIRO (Japonsko) - Akrobatická lyžařka Nikola Sudová obsadila v generálce na mistrovství světa druhou pozici na Světovém poháru v jízdě v boulích v Inawaširu. Třicetiletá Češka se díky druhému umístění na stupních vítězů v sezoně posunula na pátou příčku průběžného hodnocení seriálu.

Česká akrobatická lyžařka Nikola Sudová foto: ČTK

Sudová v japonském zimním středisku, v němž před čtyřmi lety získala bronz na světovém šampionátu, nestačila jen na Audrey Robichaudovou. Ve finále dostala od rozhodčích 20,33 bodu a s Kanaďankou prohrála o necelé tři desetiny. "Je to samozřejmě důležité vítězství po těch výkyvech v letošní sezoně," řekla ČTK Sudová.

Výsledky

  • SP v akrobatickém lyžování v Inawaširu (Japonsko) - jízda v boulích: Muži: 1. Kingsbury (Kan.) 23,41, 2. Wilson (USA) 23,31, 3. Bilodeau (Kan.) 22,65.
  • Průběžné pořadí SP (po 8 z 12 závodů): 1. Kingsbury 705, 2. Bilodeau 513, 3. Deneen (USA) 443.
  • Ženy: 1. Robichaudová (Kan.) 20,62, 2. Sudová (ČR) 20,33, 3. Ch. Dufourová-Lapointeová (Kan.) 19,25, ...v kvalifikaci 24. Vaculíková (ČR).
  • Průběžné pořadí SP (po 8 z 12 závodů): 1. J. Dufourová-Lapointeová (Kan.) 478, 2. Kearneyová 453, 3. McPhieová (obě USA) 391, ...5. Sudová 309, 31. Vaculíková 29, 56. Hnyková (ČR) 1.

Druhým místem si Sudová vynahradila zklamání z minulého víkendu, kdy na trati pro olympijské hry v Soči nepostoupila z kvalifikace. Poprvé v ročníku se dlouhodobě nejlepší česká boulařka dostala na stupně vítězů před měsícem v Lake Placid, kde byla také druhá.

"V Soči se to nepovedlo, protože jsem celý týden byla nemocná, čtyři dny jsem nespala, fyzicky jsem na to neměla. Naštěstí jsem se dala dohromady," prohlásila Sudová, která sáhla k osvědčené kombinaci skoků - helikoptéře s pozicí a saltu s krosem. "Uvažovala jsem o dvojité helikoptéře, ale nebyl moc čas to tady na těch můstcích potrénovat," uvedla.

V Japonsku byla připravena dobře. Tamní kopec má ráda, neboť je náročný a prudký. "Hodně holek chybovalo, protože to bylo rychlé, bylo to o tom dojet v pořádku do cíle," uvedla s úsměvem. "Určitě mi to pomůže před MS srovnat si v hlavě, že na to mám. To jsem sice vždycky věděla, ale trochu mě to hlodalo," přiznala.

Novou vedoucí ženou SP je Kanaďanka Justine Dufourová-Lapointeová, jež předstihla dosud suverénní Hannah Kearneyovou. Američanka neprošla z kvalifikace a skončila na 23. místě těsně před druhou Češkou Terezou Vaculíkovou. Závod mužů vyhrál Kanaďan Mikael Kingsbury.

V Inawaširu je na programu ještě nedělní závod v paralelní jízdě v boulích. "Těším se na to, bude to zajímavé," prohlásila. Světový šampionát akrobatických lyžařů v norském Vossu začíná 5. března, Sudová tam odletí příští týden v pátek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!