2. května 2015 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boxerská bitva století o miliardy: rozbije ‚zlý‘ Mayweather ‚slušňáka‘ Pacquiaa?

Tváří v tvář. Uspěje Floyd Mayweather (vlevo), nebo Manny Pacquiao? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tváří v tvář. Uspěje Floyd Mayweather (vlevo), nebo Manny Pacquiao? | foto: Reuters

LAS VEGAS / PRAHA Velký den boxu nastává. Miliardová bitva svede dohromady šampiony Floyda Mayweathera a Mannyho Pacquiaa, kteří jsou považováni za nejlepší rohovníky současnosti. V neděli po páté hodině ranní zazní úvodní gong události příznačně nazvané Zápas století.

Když si ti dva po sedmi letech plných nepřehledných zákulisních her, přetahování se o výhodnější podmínky a požadavků konečně plácli a dohodli se na vzájemném utkání, jako by zároveň otevřeli truhlu až po víko napěchovanou pokladem.

Američan Floyd Mayweather a Filipínec Manny Pacquiao nastavili laťku marketingového potenciálu boxu tak vysoko, že se zdá být jejich konkurenty takřka nepřekonatelná.

„Bylo na čase, abychom se konečně střetli. Bude to největší zápas historie!“ pronesl Mayweather na tiskové konferenci. Na sobě měl červenou mikinu a baseballovou čepici. Pak se zahleděl do sálu plného novinářů a pokračoval: „Přišli jste a očekáváte něco vzrušujícího. Přesně to my dva nabídneme,“ mrknul na svého soka.

Rozdělí si sedm miliard korun

Z pohledu tržního bude ve hře přes těžko uvěřitelných sedm miliard korun. Suma navíc nemusí být konečná, neboť se z velké části odvíjí od množství prodaných televizních práv, která domácnosti a bary jednotlivě nakupují. Celkový počet takto pořízených přenosů lze jen stěží odhadnout.

V nejvyšším rozlišení si ho v Americe můžete obstarat za necelých 2500 Kč.

Bez ohledu na výsledek si z finální částky ukrojí 60 % Mayweather a 40 % Pacquiao.

Jen pro srovnání, v odvetě slavného měření sil mezi Holyfieldem a Tysonem si v roce 1997 její aktéři dělili na dlouhou dobu rekordních 1,5 miliardy korun.

Z pohledu sportovního nyní půjde o tři ze čtyř nejprestižnějších pásů mistrů světa předních organizací.

Boj se odehraje ve velterové kategorii, která sice za nejtěžší váhovou divizí zaostává o více než 20 kilogramů, v diváckém zájmu ji však i díky nejpočetnější konkurenci jasně poráží.

Manny Pacquiao děkuje svým příznivcům za podporu
Rozšíří Manny Pacquiao svou sbírku titulů?

Doby, kdy mohutní bijci zajišťovali prestiž rohovnického sportu, jsou pryč. Poslední dekáda patří mrštným střízlíkům... Zejména díky výrazným Mayweatherovi a Pacquiaovi.

Filipínec ovládl 57 bitev a pětkrát padl. Američan vyhrál všech 47 zápasů, a i proto je dle sázkových kanceláří mírným favoritem.

Obě boxerské celebrity svou přípravu zdárně přizpůsobily povinnosti vejít se při včerejším vážení pod hranici 66,7 kg.

„Bude to skutečně velké,“ zahájil svou řeč Pacquiao, jenž na tiskovou konferenci dorazil v modrém obleku. „K zápasu se váže spousta otazníků, které zatím dokáže rozluštit jen Bůh.“

Mayweather, borec s přezdívkou Money, se minulý týden označil za lepšího boxera než legenda 70. let Muhammad Ali.

Nešlo o nic výjimečného: sebevědomá slova ho charakterizují.

Už řadu let se označuje za nejschopnějšího boxera historie. Své soupeře i novináře běžně uráží, honosí se titulem nejbohatší sportovec současnosti a svůj majetek na sociálních sítích pravidelně vystavuje na odiv s vychloubačnými popisky.

Pacquiaova image je proti té Mayweatherově ve zjevném kontrastu. Soky uznává a respektuje, v nesportovním životě o něm blízcí hovoří jako o oddaném křesťanovi, který většinu svých finančních prostředků převádí na charitativní organizace.

Floyd Mayweather

Národnost: USA
Věk: 38 (24. 2. 1977)
Výška: 173 cm
Váha: 66,2 kg
Rozpětí paží: 183 cm
Bilance: 47 vítězství (z toho 26 k.o.)
V žebříčku Boxrec.com: 1.
Tituly velterové váhy: WBC, WBA

Floyd Mayweather během pátečního vážení. Uspěje?

Floyd Mayweather

„Peníze nepovažuji za zlo, mohou však být jeho prostředkem,“ vysvětloval uvědoměle muž, který jako jediný v historii vybojoval titul v osmi různých váhových kategoriích. Soupeř uspěl v pěti.

„Chci inspirovat ostatní,“ přeje si Pacquiao. „Vyrůstal jsem na ulici, neměl kde spát a hladověl. Nedokázal jsem si představit, že mi Bůh dá tolik sil, abych se dostal až sem.“

Předražené vstupné

Výjimečná sportovní událost vykazuje výjimečná čísla. Vstupenky do předních řad u ringu v Las Vegas stály v přepočtu přes čtvrt milionu korun.

Že je to moc? Pro majetné boxerské nadšence nikoliv.

Na vstupném se vybraly téměř dvě miliardy korun. Na černém trhu se lístky na stejná místa prodávají dokonce i za 8,5 milionu korun!

Mayweathera prý uvedená čísla nepřekvapují: „Vždycky jsem věřil, že k dosažení rekordních hodnot mohu přispět. Důležité je ale mít kolem sebe dobrý tým.“

Během kariéry mu na konto přiteklo více než 12 miliard korun.

Manny Pacquiao

Národnost: Filipíny
Věk: 36 (17. 12. 1978)
Výška: 169 cm
Váha: 65,8 kg
Rozpětí paží: 170 cm
Bilance: 57 vítězství (z toho 38 k.o.), 2 porážky, 2 remízy
V žebříčku Boxrec.com: 2.
Tituly velterové váhy: WBO

Ve formě. Přesto bude Manny Pacquiao do zápasu století nastupoval v roli...

Manny Pacquiao

„Nebudu kritizovat soupeřovu snahu co nejvíce vydělat,“ nechal se slyšet Pacquiao, jenž za své počínání mezi provazy doposud inkasoval zhruba polovinu toho, co Mayweather. „Pracoval nesmírně tvrdě, aby na ty peníze dosáhl. Přeju si jen, aby jejich prostřednictvím pomáhal lidem, kteří to potřebují,“ dodal.

Pacquiao na závěr své řeči vyslovil přání: „Doufám, že si po boji s Floydem popovídáme, budeme sdílet víru v Boha a inspirujeme řadu dětí, které nás podporují a vzhlížejí k nám.“

Vyšermuje si svými pěstmi cestu k boxerskému oltáři Manny Pacquiao, nebo bude během kouzelného večera do kroniky rohovnického sportu zlatým písmem vepsáno jméno Floyd Mayweather?

Zápas je vyvrcholením galavečera v lasvegaské hale MGM Grand. Na řadu by měl přijít v pět hodin ráno a přímým přenosem jej vysílá Sport1.