Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Březina se o čtverný skok nepokusil. Na MS je po krátkém programu patnáctý

Sport

  15:00aktualizováno  19:00
HELSINKY - Český krasobruslař Michal Březina je na mistrovství světa po krátkém programu patnáctý. O čtverný skok se v Helsinkách nepokusil. Vede Španěl Javier Fernández, který díky preciznímu programu s dvěma čtvernými skoky útočí na třetí titul za sebou.

Michal Březina si na čtverný skok netroufl. foto: Reuters

Má více než čtyřbodový náskok před Japoncem Šomou Unem, třetí je před sobotními volnými jízdami Kanaďan Patrick Chan.

Březina v den 27. narozenin vsadil na konzervativní taktiku, stejně jako na mistrovství Evropy zařadil trojitý lutz. V rozhovoru pro Českou televizi přiznal, že to bylo těžké rozhodování.

„Vzhledem k tomu, že jsem měl trošku trable s kotníkem, tak jsme se rozhodli jet ten program takhle,“ uvedl. Zatímco kombinaci flipu s toeloopem i trojitý axel zvládl ve velkém stylu, při lutzu se mu nepodařil výjezd a dotkl se rukou ledu.

Získal 80,02 bodu, což bylo více než na loňském mistrovství světa i na lednovém evropském šampionátu. S výkonem byl Březina poměrně spokojený. „Škoda u lutza toho výjezdu. To asi tři body stálo. Jinak z toho programu mám docela radost,“ řekl.

Světové krasobruslení se ale od loňska posunulo mílovými kroky kupředu. Zatímco loni Březinovi stačilo 79,29 bodu v krátkém programu na 11. příčku s mankem necelých dvou bodů na nejlepší desítku, letos ho od desátého místa dělí více než devět bodů.

Muži - po krátkém programu:

1. Fernández (Šp.) 109,05, 2. Uno (Jap.) 104,86, 3. Chan (Kan.) 102,13, 4. Ťin Po-jang (Čína) 98,64, 5. Hanju (Jap.) 98,39, 6. Chen (USA) 97,33, ...15. Březina 80,02.

17:55 sportovní dvojice - volné jízdy.

I tak by chtěl navázat na loňské deváté místo a znovu proniknout do první desítky. „Pořád je tam šance, pět míst se dá posunout. Bude to boj do volné jízdy,“ poznamenal.

Devět krasobruslařů překonalo v krátkém programu devadesátibodovou hranici. Jediný Američan Jason Brown to dokázal bez čtverného skoku a zařadil se na osmou příčku. K umístění na stupních vítězů bylo třeba pokořit stovku.

Nejvýrazněji se to podařilo Fernándezovi. Ve srovnání se soupeři sice zařadil jednodušší čtverné skoky salchow a toeloop, ale provedl je precizně a navíc rozhodčí hodnotili desítkami předvedení jeho programu v rytmu španělské kytary.

Známkou 109,05 bodu se pětadvacetiletý rodák z Madridu zařadil na druhé místo historických tabulek.

Předčil i devatenáctiletého Japonce Una, který se blýskl mimo jiné čtverným flipem. Třetí místo bude ve volných jízdách hájit trojnásobný mistr světa z let 2011 až 2013 Chan. Bude ale čelit útoku fenomenálních skokanů, kteří dnes chybovali.

Krasobruslař Michal Březina obsadil na ME dvanácté místo.
Michal Březina.

Průběžně pátého olympijského vítěze Juzurua Hanjua z Japonska dělí od medaile 3,74 bodu. Skočil sice čtverný rittberger, ale ztratil nepříliš povedeným čtverným salchowem, kvůli němuž přerušil kombinaci. Navíc dostal srážku jednoho bodu za pozdní nástup.

Ještě o bod za Hanjuem je objev sezony Nathan Chen. Sedmnáctiletý Američan skočil čtverný lutz i flip, ale pak spadl při trojitém axelu. Musí tak spoléhat na volnou jízdu, v níž má zařazených pět čtverných skoků.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat