Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Basketbalistka za obchodníka se zbraněmi. USA a Rusko si vyměnily vězně

Sport

  14:59aktualizováno  15:58
Americká basketbalistka Brittney Grinerová byla propuštěna z ruské trestanecké kolonie, podle prezidenta Joea Bidena je už v bezpečí a odlétá domů. Spojené státy dvojnásobnou olympijskou šampionku odsouzenou za pašování konopí vyměnily za vězněného ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.

K výměně trestanců fyzicky došlo v dopoledních hodinách na letišti v Abú Zabí. Dohoda byla možná i díky Muhammadu bin Zájidu Sultánu Nahjánovi, prezidentu Spojených arabských emirátů, a Muhammadu bin Salmánu Al Saúdovi, korunnímu princi Saúdské Arábie, kteří sloužili při vyjednávání coby prostředníci.

Americký prezident Biden informoval, že s Grinerovou již mluvil. „Je v bezpečí. Je v letadle. Je na cestě domů,“ napsal na Twitteru. Příspěvek doplnil fotografií z Oválné pracovny, na které je také viceprezidentka Kamala Harrisová, šéf americké diplomacie Antony Blinken a manželka Grinerové Cherelle.

„Uplynulé měsíce byly pro Brittney peklo a jsem rád, že můžu říci, že je v dobrém rozpoložení,“ řekl podle stanice CNN Biden. Dodal, že Grinerová byla podle něj zadržovaná neprávem a že si zaslouží soukromí a prostor, aby se v kruhu svých blízkých mohla zotavit. Basketbalistčina manželka sdělila, že cítí velkou vděčnost.

Ministerstva zahraničí Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie ve společném prohlášení uvedla, že jednání a následnou výměnu vězňů zprostředkovali jejich zástupci a že „úspěch těchto snah je odrazem vzájemných a pevných přátelství, která obě země pojí se Spojenými státy i Ruskem“, píše web stanice CNN.

Biden podle stanice CNN dříve výměnu Grinerové za Buta schválil. Výměna se nevztahovala na bývalého vojáka Paula Whelana, dalšího Američana, který je podle Washingtonu v Rusku neprávem vězněn.

Biden zdůraznil, že USA budou dál o Whelanovo propuštění usilovat. Podle informací CNN Rusko o předání někdejšího příslušníka americké námořní pěchoty odmítlo jednat. Whelan byl odsouzen k 16letému trestu odnětí svobody za údajné zapojení do špionáže.

Americký prezident Joe Biden oznámil návrat Grinerové do vlasti na Twitteru:

Grinerová byla v srpnu odsouzena k devítiletému vězení za pašování drog, když policie v únoru na moskevském letišti našla v jejích zavazadlech náplně do elektronické cigarety obsahující konopný olej.

Hvězdnou hráčku zadrželi na moskevském letišti Šeremetěvo těsně před útokem ruské armády na Ukrajinu, tedy v době stupňujícího se napětí mezi Ruskem a USA.

Na konci října soud zamítl Grinerové odvolání, její právníci později oznámili, že byla 4. listopadu převezena z vazební věznice do trestanecké kolonie v Mordvinsku, 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Ve stejném regionu si odpykává trest i Whelan.

Opačným směrem míří But, bývalý poručík sovětské armády, jenž si odpykával pětadvacetiletý trest za přípravu prodeje zbraní v hodnotě desítek milionů dolarů.

Autoři: ,

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...