Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budeme Čechovi krýt záda, říká Zítka

Sport

  10:29
BAD KLEINKIRCHHEIN - Jedničkou mezi tyčemi je Petr Čech. Kdo stojí v hierarchii reprezentačních brankářů za ním? Přesné pořadí nezná ani Daniel Zítka (32), který by měl opoře Chelsea společně s Jaromírem Blažkem krýt záda. Stálici v brance Anderlechtu těší, že do vyvolené trojice vůbec patří.

Gólman Zítka bude krýt záda Čechovi. foto: AFP

Věřil jste, že pozvánka od kouče Brücknera přijde?
Neřešil jsem to. Od toho je tady trenér, který to určí.

Přál jste si to alespoň?
To ano. Na turnaj, jako je mistrovství Evropy, by chtěl jet každý. S nominací budou vždy nějaké polemiky, kdo tam měl být a kdo ne. Když vás trenér pozve, je to veliká čest.

Plánoval jste nějakou dovolenou?
Moje starší dcera bude až do poloviny června ve škole, takže dřív bychom stejně nikam nevyrazili. Ještě jsme se ani s manželkou nestačili zajít podívat do cestovní kanceláře.

V Belgii jste jako gólman uznávaný už dlouho. Zvýšila nominace vaši prestiž?
Spíš to bral jako ocenění Anderlecht. V klubu najednou působí pět reprezentantů. To je slušná vizitka. Kromě nás tří Čechů (pozn. red. – spolu se Zítkou ještě Jan Polák a Stanislav Vlček) ještě Polák Wasilewski a Turek Akin, který z klubu po vypršení smlouvy odchází.

Na rakouském soustředění trénujete bez Petra Čecha, kterému se klubové povinnosti protáhly o finále Ligy mistrů, a on se k týmu připojí až v pátek. Vnímáte kvůli tomu v přípravě nějaký rozdíl?
Vůbec ne. Když se Chelsea dostala do finále Ligy mistrů, bylo hned jasné, že Petr dorazí později. My dva s Jardou jsme tady od toho, abychom mu pomohli v přípravě. Až se vrátí, pokusíme se mu ji ulehčit, aby byl na turnaj připraven v nejlepší formě.

Vyrovnaly by se startu na evropském šampionátu některé zápasy, které jste v kariéře odchytal?
Snad jen předkola Ligy mistrů, povedené zápasy v pohárech nebo loňský závěr kvalifikace na Kypru, kdy jsem v nároďáku debutoval.

Dovedete si tedy představit, že byste si na EURO zachytal?
Tak daleko jsem zatím nepřemýšlel. Vím, že Petr je ve formě a on by měl být tím gólmanem, který dovede náš tým co nejdál. Pak jsme tady my s Jardou Blažkem. A víc zkušeností se zápasy na takové úrovni má Jarda.

Takže se cítíte jako trojka?
Takhle to necítím. S Jardou jsme ve stejné pozici. Pro Petra bychom měli vytvářet správnou atmosféru. Jinak nemám moc rád dělení na jedničku, dvojku, trojku. Je nějaká dohoda, kterou vám trenér určí, a tu musíte respektovat.

Zatím vám trenér neurčil jasné pozice?
Je jasné, že Petr je jednička. U nás ostatních to není důležité. Máme prostě Petra Čecha a tím to končí.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat