Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budoucnost pětiboje je ohrožena. Zřejmě na OH skončí

Sport

  14:53
PRAHA - Česká republika díky úspěchu Davida Svobody v moderním pětiboji rozšířila svou medailovou sbírku o nejcennější kov. Je však dost možné, že jeho disciplína jako olympijský sport skončí.

Pětibojař David Svoboda (šerm) foto: ČTK

Šerm, plavání, parkur, běh a střelba. Tyto sporty spojil dohromady zakladatel novodobých olympijských her Baron Pierre de Coubertin a vznikl moderní pětiboj. A právě letos v Londýně kombinovaná disciplína, která navázala na antický pětiboj (skok daleký, hod oštěpem, hod diskem, běh a zápas), oslavila 100 let.

V programu her 2016 ještě zlatá disciplína Davida Svobody zůstane. V září 2013 však proběhne klíčové hlasování o tom, zda zůstane bude pětiboj olympijskou disciplínou i po roce 2020.

ČTĚTE TAKÉ

Mezinárodní olympijský výbor uvažuje, že moderní pětiboj na přespříští olympiádě uvolní místo jiným sportům. Do programu her totiž může být místo něj zařazen například baseball, softball, sportovní lezení či squash.

Představitel mezinárodní federace moderního pětiboje Klaus Schormann i přes nepříliš světlé vyhlídky věří, že ke změnám nedojde. "Máme za sebou 100 let. Moderní pětiboj je kompaktní sport, na něhož může být Coubertin hrdý," řekl pro agenturu Reuters. "Oslavil dalších 100 let je náš hlavní cíl do budoucnosti," dodal.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat