Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bylo to v hlavě, jsem strašně vyčerpaná, řekla Soukalová

Sport

  18:56
LAURA (Od naší zpravodajky) - Přišla do novinářské mixzóny a pronesla: "Dneska budu asi koktat... Já se strašně vydala, úplně do kómatu." Podruhé na olympijských hrách skončila biatlonistka Gabriela Soukalová čtvrtá. Ve vytrvalostním závodě, své letos parádní disciplíně, ji zradila střelba.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová v cíli. foto: ČTK

Co se vám prohnalo hlavou, když jste dojela do cíle a u vašeho jména svítila čtyřka?
Já ani nevěděla, jaká je to pozice. Jenom jsem si lehla a byla jsem ráda, že tam jsem. Protože to byl tak strašně těžký závod, že jsem v životě asi nic těžšího nejela.

Střelba vestoje vám nesedla.
V druhé položce jsem se postavila na stojku a nohy se mi rozjely tak, že jsem to nemohla držet. Podložka byla strašně mokrá, jak se tam nahrnul sníh. Nohy se mi začaly hrozně třást, věděla jsem, že je musím držet u sebe. Pak jsem hned udělala chybu a musela si přestoupnout. Takže to byla nejpomalejší položka ze všech, co jsem střílela. A to byly třeba proti předchozímu závodu všechny extra pomalé. 

Veronika Vítková

"Na poslední položce jsem se snažila soustředit na to, abych na medaili nemyslela. Opravdu jsem se soustředila na každý výstřel, hlídala si to, bohužel jsem jednu chybičku udělala," řekla česká biatlonistka Veronika Vítková. "Jela jsem s tím, že chci skončit do desátého místa, což se mi podařilo. Teď mám tak napůl splněno a můžu jít do dalších závodů s čistou hlavou."

Jak zásadní byl ten problém na střelnici?
Je to nepříjemné. Hodně lidí si to neuvědomuje, ale my jsem zvyklí na určitou posloupnost věcí, co se dělají před střelbou. Postavíte si, zaujmete polohu, uděláte manipulaci, pak si dvakrát vydechnete a začnete střílet. A pak vám to nabourá nějaká věc, která tam být nemá.

Uvědomovala jste si před poslední položkou, že střílíte o medaili?
Určitě. Věděla jsem, že se na ní bude rozhodovat. Tajně jsem doufala, že budu schopná se poučit z chyby, kterou jsem udělala ve stíhačce. Začala jsem střílet, ale druhá rána už prostě byla kus pryč. Takže jsem to pak normálně hodila za hlavu a úplně v klidu si ty poslední tři rány dostřelila. Věděla jsem, že se dvěma už o nic bojovat nebudu.

Co vám hlásili po poslední položce?
Řvali na mě: Dělej, jedeš o placku! Ale věděla jsem, že jsem tak strašně unavená. Před posledním kopcem jsem nevěřila, že bych mohla nějak výrazně zrychlit, naopak už jsem cítila, že jsem na to moc neměla. Musela jsem ubrat, abych byla schopná ho vyjet, ale o to víc jsem se snažila zvedat na té rovince nad kopcem a ve finiši.

Která z těch střeleckých chyb mrzí víc?
První netrefená stojka je mnohem horší. Takhle člověk do poslední chvíle jede, má terče vyčištěné a říká si: Třeba to teď vyjde, třeba se povede zachovat chladnou hlavu, třeba to tam opravdu dám.

Jaký pocit teď převládá? Jste smutná? Rozmrzelá?
Nejsem smutná, jen strašně vyčerpaná. V poslední rovině už jsem cítila křeče. Nepamatuju si, kdy jsem se tak strašně vydala ze všech sil.
 
Ve vytrvalostních závodech jste byla letos suverénní. Cítila jste tlak před startem?
Bylo to v hlavě, že jsem asi od sebe čekala moc. To pomyšlení na medaili. Každý by ji chtěl, ale adeptů je strašná spousta. Z první patnáctky tam chce být každý a letos je to vyrovnaná sezona. Být dvakrát v top pětce je to úspěch. Minulý rok jsem se rozsypala z mistrovství světa, zajela jsem tam své nejhorší výsledky, tak jsem si to teď hodnotila, že ještě nejsem úplně silná, ale jsem o hodně silnější než loni.

Gabriela Soukalová

Ondřej Moravec byl loni v Novém Městě dvakrát čtvrtý. "Vyčekal" si medaili. Můžete být stejný případ?
Jestli se to na mě přeneslo, tak doufám, že za čtyři roky budu o hodně odolnější. Budu mít spoustu zkušeností a motivaci. Přece nenechám v rodině jednu medailistku. Budu to dělat, dokud ji nebudu mít taky.

Ani v Soči jste ještě neskočila, z individuálních disciplín vás čeká ještě závod s hromadným startem.
Když vím, že to je moje poslední šance v individuálním závodě, jsem vůči tomu hodně skeptická. Nemyslím si, že bych to mohla dobře ustát. Už tohle bylo těžké, protože jsem si říkala, že tohle jsou dva poslední závody. A když to je úplně poslední...

...tak to hlava nepobere?
Asi.

Dvakrát jste byla na olympiádě čtvrtá. Dají se ty pozice srovnat?
Pořád je to stejně nad očekávání. Říkala jsem si, že když bych měla medaili, tak by to bylo hodně šťastné, protože by se muselo všechno sejít. Nevěřila jsem, že bych byla tak odolná, že bych ji mohla mít. Když to jsou dvě čtvrtá místa, tak mi snad doma nějakou bramborovou dají.

Máte ráda brambory?
Hlavně bramborový salát.

Autor: