Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bývalý šampion Stojko: Noc, která zabila krasobruslení

Sport

  19:46
VANCOUVER - Vítězství amerického krasobruslaře Evana Lysaceka v olympijské soutěži zpochybnil také bývalý trojnásobný mistr světa Elvis Stojko. Podle kanadské krasobruslařské legendy devadesátých let je Lysacek sice velmi dobrý bruslař, ale zlatou medaili si nezasloužil.

Evan Lysacek. foto: Reuters

"Je to bez pochyb skvělý bruslař, ale rozhodně to není materiál na olympijského šampiona," uvedl Stojko ve své sloupku nazvaném "Noc, která zabila krasobruslení".

Stojko souhlasí s Rusem Jevgenijem Pljuščenkem, který se ve Vancouveru musel spokojit se stříbrnou medailí, že olympijský vítěz by měl skákat čtverný skok. "Jak můžete vyhrát olympiádu, když se ani nepokusíte o čtverný skok? Pak se nemusí skákat ani trojitý axel a vynechat se mohou i další obtížné prvky. Body se mohou dávat jen za umělecký dojem," kritizoval rozhodčí Stojko, který má na kontě vedle tří titulů mistra světa i dvě stříbrné medaile z olympijských her.

Podle Stojka podobná rozhodnutí ničí krasobruslení, jelikož kladou menší nároky na vyrůstající generaci krasobruslařů. "Děti si teď mohou říct: Jé, já nepotřebuji skákat čtverák. Stačí, když budu mít dobrou práci nohou v krokových pasážích a udělám několik hezkých piruet a bude ze mě olympijský vítěz," ironizoval výkon Lysacka. "Tím, že mu dali zlato, změnili krasobruslení ve frašku," dodal.

Autor: