Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Velká rána pro světový sprint. Powell a Carter dopovali

Jamajský sprinter Asafa Powell | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jamajský sprinter Asafa Powell | foto: Reuters

KINGSTON Dopingový skandál na Jamajce nabírá obřích rozměrů. Pozitivní test měli na tamním atletickém šampionátu bývalý světový rekordman na stovce Asafa Powell, na tomtéž mistrovství byla se zakázanou látkou v těle přistižena i členka stříbrné štafety z olympiády v Londýně Sherone Simpsonová a podle některých zahraničních médií je do případu zapleten i druhý nejrychlejší muž sezony Nesta Carter.

Powell a Simpsonová byli pozitivně testováni na stimulant oxilofrin, případ Cartera zatím nikdo z oficiálních zdrojů nepotvrdil. Carter běžel o víkendu na mítinku v Madridu stovku za 9,87 sekundy a rychlejší než on byl letos třikrát Američan Tyson Gay, který byl rovněž přistižen s dopingem při květnovém mimosoutěžním testu. Gayův případ byl zveřejněn také právě dnes.

"Potvrzuji, že se můj vzorek odevzdaný na červnové národní kvalifikaci vrátil s pozitivním výsledkem," uvedl Powell v oficiálním prohlášení. Jakékoliv pochybení odmítá. "Jsem z toho naprosto zničený ve spoustě ohledů. Chtěl bych své rodině, přátelům i fanouškům říci, že jsem nikdy vědomě nebral žádné látky nebo doplňky, které jsou proti pravidlům. Nejsem a nikdy jsem nebyl podvodník," napsal.

K TÉMATU

Pro světový šampionát v srpnu v Moskvě mohl třicetiletý sprinter dosud doufat jen v dodatečnou nominaci do štafety, ve finále stovky na domácím mistrovství totiž skončil až sedmý. Osmadvacetiletá Simpsonová o svém dopingu informovala sama v tiskovém prohlášení. "Je to pro mě velice těžké období. Dnes jsem byla informována, že ve vzorku odebraném po finále stovky na národním šampionátu byly nalezeny stopy stimulantu oxilofrin," napsala majitelka stříbrné medaile z individuální stovky na OH v Pekingu.

Asafa Powell.

Asafa Powell.

Podle všeho půjde o dva olympijské medailisty, kteří jsou mezi pěti jamajskými atlety přistiženými při užívání nedovolených podpůrných prostředků. Powell byl totiž členem zlaté sprinterské štafety na hrách v Pekingu.  Ještě před analýzou kontrolního vzorku se k nálezu zakázané látky přiznal nejrychlejší sprinter této sezony Tyson Gay.

Američan tak přišel o moskevské MS a hrozí mu dvouletý trest. Na Jamajce už měla před měsícem pozitivní test dvojnásobná olympijská medailistka v běhu na 200 m Veronica Campbellová-Brownová. V její moči byly nalezeny stopy diuretik a nyní čeká na výsledek disciplinárního řízení.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...