14. července 2013 20:48, aktualizováno  23:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Velká rána pro světový sprint. Powell a Carter dopovali

Jamajský sprinter Asafa Powell | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jamajský sprinter Asafa Powell | foto: Reuters

KINGSTON Dopingový skandál na Jamajce nabírá obřích rozměrů. Pozitivní test měli na tamním atletickém šampionátu bývalý světový rekordman na stovce Asafa Powell, na tomtéž mistrovství byla se zakázanou látkou v těle přistižena i členka stříbrné štafety z olympiády v Londýně Sherone Simpsonová a podle některých zahraničních médií je do případu zapleten i druhý nejrychlejší muž sezony Nesta Carter.

Powell a Simpsonová byli pozitivně testováni na stimulant oxilofrin, případ Cartera zatím nikdo z oficiálních zdrojů nepotvrdil. Carter běžel o víkendu na mítinku v Madridu stovku za 9,87 sekundy a rychlejší než on byl letos třikrát Američan Tyson Gay, který byl rovněž přistižen s dopingem při květnovém mimosoutěžním testu. Gayův případ byl zveřejněn také právě dnes.

"Potvrzuji, že se můj vzorek odevzdaný na červnové národní kvalifikaci vrátil s pozitivním výsledkem," uvedl Powell v oficiálním prohlášení. Jakékoliv pochybení odmítá. "Jsem z toho naprosto zničený ve spoustě ohledů. Chtěl bych své rodině, přátelům i fanouškům říci, že jsem nikdy vědomě nebral žádné látky nebo doplňky, které jsou proti pravidlům. Nejsem a nikdy jsem nebyl podvodník," napsal.

K TÉMATU

Pro světový šampionát v srpnu v Moskvě mohl třicetiletý sprinter dosud doufat jen v dodatečnou nominaci do štafety, ve finále stovky na domácím mistrovství totiž skončil až sedmý. Osmadvacetiletá Simpsonová o svém dopingu informovala sama v tiskovém prohlášení. "Je to pro mě velice těžké období. Dnes jsem byla informována, že ve vzorku odebraném po finále stovky na národním šampionátu byly nalezeny stopy stimulantu oxilofrin," napsala majitelka stříbrné medaile z individuální stovky na OH v Pekingu.

Asafa Powell.

Asafa Powell.

Podle všeho půjde o dva olympijské medailisty, kteří jsou mezi pěti jamajskými atlety přistiženými při užívání nedovolených podpůrných prostředků. Powell byl totiž členem zlaté sprinterské štafety na hrách v Pekingu.  Ještě před analýzou kontrolního vzorku se k nálezu zakázané látky přiznal nejrychlejší sprinter této sezony Tyson Gay.

Američan tak přišel o moskevské MS a hrozí mu dvouletý trest. Na Jamajce už měla před měsícem pozitivní test dvojnásobná olympijská medailistka v běhu na 200 m Veronica Campbellová-Brownová. V její moči byly nalezeny stopy diuretik a nyní čeká na výsledek disciplinárního řízení.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ LOGISTIKY s AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč