Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Carlsen je zpátky. V desáté partii poprvé vyhrál a srovnal na 5:5

Sport

  9:00
NEW YORK - Norský mistr světa Magnus Carlsen porazil v desáté partii v New Yorku ruského vyzývatele Sergeje Karjakina a srovnal stav zápasu o šachový trůn na 5:5. Po dni volna jsou na pořadu dvě zbývající partie, a pokud vydrží nerozhodný stav, určí nového krále tie-break v podobě her s výrazně zkráceným časem.

Magnus Carlsen s bílými figurkami konečně dokázal v boji o titul mistra světa vyhrát. foto: Reuters

Carlsen měl výhodu bílých figur a soupeři už pošesté zvolili španělskou hru, tentokrát s berlínskou obranou.

Už ve 20. tahu měl Karjakin velkou šanci dosáhnout remízu vynuceným opakováním tahů, ale buď ji přehlédl, nebo mu půl bodu bylo málo a zvolil jinou cestu. Po výměně dam norský velmistr trpělivě zvyšoval tlak a v 56. tahu byl odměněn soupeřovou chybou.

V té chvíli bylo téměř rozhodnuto, Karjakin se sice ještě zoufale bránil v naději, že soupeř nenajde správné řešení, ale Nor si už první výhru v zápase nedal vzít. Po 75. tazích a šesti a půl hodinách hry bylo vyrovnáno.

Magnus Carlsen.
Velmistři Magnus Carlsen (vlevo) a Sergej Karjakin (vpravo).

Jestliže vítěze neurčí dvanáct partií, bude 30. listopadu, v den Carlsenových šestadvacátých narozenin, následovat tie-break.

V něm se hrají čtyři partie v rapid šachu s limitem 25 minut pro každého hráče. Dalším pokračováním by pak byl bleskový šach s pětiminutovým limitem.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat