Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Carlsen je zpátky. V desáté partii poprvé vyhrál a srovnal na 5:5

Sport

  9:00
NEW YORK - Norský mistr světa Magnus Carlsen porazil v desáté partii v New Yorku ruského vyzývatele Sergeje Karjakina a srovnal stav zápasu o šachový trůn na 5:5. Po dni volna jsou na pořadu dvě zbývající partie, a pokud vydrží nerozhodný stav, určí nového krále tie-break v podobě her s výrazně zkráceným časem.

Magnus Carlsen s bílými figurkami konečně dokázal v boji o titul mistra světa vyhrát. foto: Reuters

Frustrovaný Carlsen poprvé prohrál. Po sedmi remízách se dostal do vedení Karjakin

Carlsen měl výhodu bílých figur a soupeři už pošesté zvolili španělskou hru, tentokrát s berlínskou obranou.

Už ve 20. tahu měl Karjakin velkou šanci dosáhnout remízu vynuceným opakováním tahů, ale buď ji přehlédl, nebo mu půl bodu bylo málo a zvolil jinou cestu. Po výměně dam norský velmistr trpělivě zvyšoval tlak a v 56. tahu byl odměněn soupeřovou chybou.

V té chvíli bylo téměř rozhodnuto, Karjakin se sice ještě zoufale bránil v naději, že soupeř nenajde správné řešení, ale Nor si už první výhru v zápase nedal vzít. Po 75. tazích a šesti a půl hodinách hry bylo vyrovnáno.

Magnus Carlsen.
Velmistři Magnus Carlsen (vlevo) a Sergej Karjakin (vpravo).

Jestliže vítěze neurčí dvanáct partií, bude 30. listopadu, v den Carlsenových šestadvacátých narozenin, následovat tie-break.

V něm se hrají čtyři partie v rapid šachu s limitem 25 minut pro každého hráče. Dalším pokračováním by pak byl bleskový šach s pětiminutovým limitem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!