Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Miliardová show aneb Jak šachového mistra hlídá Microsoft před hackery z Ruska

Sport

  6:16
PRAHA - Miliardová sledovanost. Politické tlaky. New York. Lukrativní prémie pro vítěze. Poznali jste, o jaké sportovní události těchto dní se píše? Jde o souboj o titul šachového mistra světa. Norského šampiona Magnuse Carlsena vyzývá Rus Sergej Karjakin.

Magnus Carlsen a Sergej Karjakin při zápase o šachového mistra světa. foto: ČTK/AP

Duel odstartoval v budově někdejšího rybího trhu na Fulton Street a slavnostně jej zahájil starosta americké metropole Bill de Blasio.

Mezi fanoušky přímo v dějišti by měli být i miliardáři z počítačové branže Mark Zuckerberg (Facebook) a Bill Gates (Microsoft). Přes internet každý tah sledují fanoušci z celého světa.

Kdy už zahřmí? Bitva o šachového mistra světa je opravdu ‚šachovou partií‘ plnou remíz

Obecnou popularitu šachů letos umocňuje ještě jeden fakt. Mezi Carlsenem a Karjakinem se nehraje pouze o titul šampiona a o milion dolarů.

Je to také střet Západu s Východem, měření sil mezi Evropou a Ruskem.

Některá média píši o bitvě jako z dob studené války. Předseda Mezinárodní šachové federace Kirsan Iljumžinov sám přirovnal letošní partii k legendárnímu souboji o titul mezi Bobbym Fischerem a Borisem Spasským z roku 1972.

Svět se změnil. Ale evidentně i nyní - dávno po pádu sovětského impéria - hra s dřevěnými figurkami slouží politickým zájmům. Vždyť šachy jsou ruská národní hra. Jenže od roku 2007 tato velmoc čeká na titul mistra světa.

Ruský reprezentant pochází z Krymu a stojí za Putinem

Hrdost má Rusku vrátit Karjakin, který se stal už ve 12 letech šachovým velmistrem, díky tomu je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Šestadvacetiletý mladík se narodil na Krymu, reprezentoval Ukrajinu, ale v roce 2009 přijal nabídku ruské šachové federace. Patří k příznivcům prezidenta Vladimira Putina, s připojením poloostrova u Černého moře pochopitelně souhlasil. Ideální reprezentant!

Třetí šachová partie o titul mistra světa: Karjakin utekl hrobníku Carlsenovi z lopaty, boj skončil remízou

Jenže Karjakin porazil obhájce titulu jednou z celkem jedenadvaceti vážných partií. „Metoda ‚přišel, viděl, zvítězil‘ tady nefunguje. Takové zápasy rozhodují maličkosti, takže je těžké předvídat předem. Ale Karjakinův tým určitě vymyslel, jak se chopit příležitosti,“ soudí sovětský velmistr Jevgenij Vasjukov.

Zdá se, že Rusové strategii vymýšleli ještě dřív, než se daly figurky na šachovnici do pohybu.

Před newyorským duelem se Carlsen vydal do Karibiku na soustředění. Sportoval, udržoval se v kondici. Na pláži si čistil hlavu.

A byl také pod ochranou Microsoftu. Počítačoví experti Norovi pomáhali čelit případným hackerským útokům z Ruska, střežili tajemství jeho úspěchu.

„V šachách je důležitý moment překvapení. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby veškerá komunikace v přípravě i v průběhu finále byla zcela bezpečná. Nesmí dojít ke ztrátě dat,“ sdělil Vibeke Hansen, zástupce Microsoftu v Norsku.

„Šachový Mozart“: Chytrost je teď sexy

Také pro severskou zemi evidentně znamená nejlepší šachista na světě hodně. Díky inteligentnímu fešákovi s vysportovanou figurou, kterému nedělá dobře cigaretový kouř, se v Norsku zvedl zájem o šachy. Laici se proměnili v aktivní hráče.

Za Carlsenem na turnaje vyrážejí televizní štáby, natočil se dokumentární film „Magnus“. V roce 2014 si šachový přeborník v experimentu televizní show Skavlan zahrál proti Gatesovi, zakladateli Microsoftu - partii ukončil Carlsen po devíti tazích.

Zatím šachová nuda. První dvě partie o titul mistra světa skončily remízou

„Chytrost je teď sexy,“ tvrdí norský šampion, jemuž třeba magazín The Wall Street Journal přišpendlil přezdívku „šachový Mozart“.

Ind Višvánáthán Ánand, kterého brzy šestadvacetiletý soupeř připravil o šachový trůn, prohlásil: „On je produkt počítačové doby, jeho styl hry mixuje Karpova a Spasského. Je schopný hrát pozičně i takticky přesně. Vliv počítačů je tam vidět.“

Carlsen sám sebe za génia nepovažuje, nepůsobí ani jako typický podivín sklánějící se nad hracím polem. Ovšem obyčejný kluk není: už ve dvou letech uměl složit puzzle s padesáti dílky, o dva roky později dokázal vyjmenovat všech 428 okrsků v Norsku a přiřadit jim vlajky.

Carlsenův otec se vzdal vlastní kariéry, aby byl synovi k ruce. On ho k šachám přivedl, teď mu dělá manažera. „Přesto dál zůstávám jen šachovým fanouškem,“ usměje se Carslen starší. Na synovy úspěchy je náležitě pyšný.

Vyrovnaný souboj, poslední dvě nudné partie

Magnus rodičům a třem sestrám koupil dům, když se před třemi lety poprvé stal světovým šampionem. Také nyní je v zatím vyrovnaném duelu favoritem.

„Poslední dvě partie byly nudné, ale pořád se může stát cokoliv,“ varoval Carlsen v neděli po sedmé partii.

Magnus Carlsen.
Velmistři Magnus Carlsen (vlevo) a Sergej Karjakin (vpravo).

V případě nerozhodnutého stavu po dvanácti partiích by se tentokrát rozhodlo v tie-breaku v duelech se zrychleným tempem.

Vítěz obdrží dvě třetiny z celkové prémie (přes 16 milionů korun), poražený si odnese zbytek. Ale hlavně se vítěz dočká nehynoucí slávy, a dost možná i pochvaly z nejvyšších míst politiky.