Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel někdejší sovětský šachista Korčnoj. Nešetřil ani Che Guevaru

Sport

  20:43
MOSKVA - Díky jeho nekompromisnímu stylu mu říkali Viktor Hrozný. Byl ale velmi ctěn, i za vytrvalost, s níž se dlouhé roky držel v šachové špičce, přestože se nikdy nestal mistrem světa. Od září do prosince 1965 byl Viktor Korčnoj šachovou jedničkou, desítku nejlepších hráčů opustil až v roce 1990. Šachy miloval celý svůj život, který se v pondělí naplnil. Bylo mu 85 let.

Viktor KORČNOJ, šachista foto: ČTK

Legendární velmistr si hodně vytrpěl kvůli svým politickým postojům za studené války. V rodném Sovětském svazu ho po emigraci v 70. letech vymazali z učebnic šachu. Jeho souboje se sovětským velmistrem Anatolijem Karpovem byly pověstné svou urputností, Korčnoj v nich nejednou čelil i parapsychologům KGB.

„Je to veliká ztráta pro šachový svět. Korčnoj byl skvělý šachista, který udělal mnoho pro popularizaci šachu. Dokonce i v pokročilém věku pokračoval ve hře a propagoval šach,“ vyjádřil soustrast předseda Mezinárodní šachové federace Kirsan Iljumžinov.

Viktor Korčnoj se narodil 23. března 1931 v Leningradu, kde během 2. světové války musel přetrpět útrpnou blokádu města. Šachy začal hrát v šesti letech, v roce 1947 a 1948 vyhrál domácí přebor mládeže, seniorský šampionát SSSR opanoval hned čtyřikrát. V roce 1956 se stal mezinárodním velmistrem. O šest let později, ve 31 letech, už patřil k absolutní světové špičce. Ještě v 77 letech se pohyboval na počátku druhé stovky žebříčku.

Titul světového šampiona však nezískal, když v obou přímých soubojích o něj podlehl o dvacet let mladšímu krajanovi Anatoliji Karpovovi.

Zvlášť první utkání na Filipínách se zapsalo jako jedna z nejpozoruhodnějších bitev v historii šachu. To už byl Korčnoj dva roky ze Sovětského svazu pryč. V roce 1976 na turnaji v Amsterdamu požádal v Nizozemsku o azyl, ten mu však byl udělen až roku 1978 ve Švýcarsku, kde se nakonec usadil a v roce 1992 obdržel občanství.

Aby „zrádce“ Karpovovi titul vyfoukl, nemohli soudruzi dopustit, proto na něj nasadili 18 příslušníků KGB i hypnotizéra.

Korčnoj sice v duelu na šest vítězství prohrával už 2:5, dokázal se však nečekaně vzchopit a srovnal na 5:5. Nakonec však rozhodující bod vybojoval soupeř.

O tom, jak Korčnoj nerad prohrával, a navíc kvůli stranickému nařízení, svědčí i historka, kdy hrál simultánku na spřátelené Kubě mimo jinéí s levicovým revolucionářem Che Guevarou. Toho měl nechat alespoň remizovat. Když se však vrátil do hotelu, spokojeně pronesl: „Všechny jsem je pobil, do jednoho!“ I Che Guevaru? „I toho jsem pobil, o katalánské hře nemá ani ponětí!“

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat