Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šachový souboj o milion dolarů. Šampiona Carlsena vyzývá Rus Karjakin

Sport

  18:00
NEW YORK / PRAHA - V New Yorku v pátek začíná první partií zápas o šachového mistra světa mezi velmistry Carlsenem a Karjakinem

Norský šachista Magnus Carlsen. foto: ČTK/AP

Před stotřiceti lety se prvním šachovým mistrem světa stal pražský rodák Wilhelm Steinitz a od té doby neslo korunu mistra světa jen patnáct dalších šachistů. V pátek začíná v New Yorku další zápas o šachový trůn, kdy mistra světa Magnuse Carlsena vyzve Sergej Karjakin.

Oba fenomenální šachisti jsou téměř stejně staří (Karjakinovi je 26 let a Carlsen 26. narozeniny oslaví v době konání zápasu) a oba byli zázračnými šachovými dětmi (Carlsen se stal velmistrem ve 13 let a Karjakin dokonce již ve 12 letech). Norský velmistr je dlouhodobě světovou ratingovou jedničkou (ELO 2853) a je i jasným favoritem zápasu. Ukrajinsko-ruský velmistr je aktuálně na 9. místě světového žebříčku (ELO 2772), k titulovému zápasu se kvalifikoval vítězstvím v turnaji kandidátů.

Zápas o titul mistra světa se bude hrát na 12 partií, v případě nerozhodného výsledku se rozhodne 30. listopadu v tie-breaku v partiích se zrychleným tempem. Nicméně v minulých dvou zápasech o titul mistra světa, kdy spolu hráli Magnus Carlsen a Višvanáthan Ánand, nikdy na tie-break nedošlo. Norský velmistr vždy vyhrál ještě před před dvanáctou partií.

Duel má tradičně i velmi zajímavý cenový fond. Carlsen s Karjakinem hrají o milion dolarů, z nichž vítěz si odnese dvě třetiny a poražený jednu třetinu.

Přímý přenos všech partií můžete sledovat na oficiálním webu mistrovství (worldchess.com/nyc2016) a na průběžné zpravodajství z šampionátu se můžete těšit i na stránkách Lidových novin a na webu lidovky.cz.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat