1. prosince 2016 7:09, aktualizováno  10:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Carlsen je znovu mistrem světa. V rapid partiích Karjakina jednoznačně přehrál

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Magnus Carlsen a jeho vítězné gesto po triumfálním vítězství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magnus Carlsen a jeho vítězné gesto po triumfálním vítězství. | foto: ČTK/AP

NEW YORK Po nerozhodném výsledku ve dvanácti partiích v klasickém šachu se zápas o šachový trůn rozhodoval v rozstřelu v duelech se zkráceným časem. A v rapid šachu předvedl stávající mistr světa Magnus Carlsen to, co od něj jeho fanoušci a šachoví experti očekávali již v základní části. Vyzyvatele jednoznačně přehrál a po zásluze zvítězil a obhájil svůj titul.

Zápas se hrál v noci na čtvrtek v New Yorku a v první partii zahajoval bílými velmistr Sergej Karjakin. Příznačně pro celý duel rozehráli oba aktéři opět Španělskou.

Žádný z nich nezískal převahu, a protože se pozice vzájemný výměnami značně zjednodušila, dohodli se ve 37. tahu na remíze, přestože Carlsenovi zbývalo na hodinách výrazně více času.

V druhé partii rozehráli ještě pokojnější zahájení, Italskou, a mistr světa získával ještě významnější časový náskok.

Carlsen svého soupeře přehrál i pozičně a získal naprosto vyhranou pozici, kterou ale k totálnímu šoku komentátorů nedokázal převést do výhry. Partie skončila v 84. tahu patem, když světová jednička minula neskutečné množství vyhrávajících pokračování.

Magnus Carlsen se raduje z těžce vydřené obhajoby titulu mistra světa.
Je konec, Magnus Carlsen se po dlouhé bitvě raduje z obhajoby mistrovského titulu.

V tu chvíli se čekalo, zda to norského velmistra psychicky nerozhodí. Carlsen ale ukázal obrovskou odolnost a další dvě partie hrál, jako by se ve druhé nic nestalo a obě dvě vyhrál.

Ve třetí partii přehrál svého soupeře černými figurami ve Španělské a to z pozice, která byla podle velmistra Petera Svidlera, jenž partii na serveru chess24.com komentoval, strategicky velmi riskantní a výhodná pro bílého.

A ve čtvrté partii, kde musel ruský velmistr poprvé v zápase hrát aktivně a zvolil si Sicilskou, ho Carlsen sfoukl jak svíčku. Partii a tím i celý zápas zakončil norský velmistr krásným matovým úderem.

Podívejte se na poslední tah zápasu o titul mistra světa:

Carlsen – Karjakin

Zápas o mistra světa, 4. partie tie-breaku

50. tah Sergeje Karjakina, po němž rozhodne Carlsen o svém triumfu.

50. tah Sergeje Karjakina, po němž rozhodne Carlsen o svém triumfu.

50.Dh6+!! A Karjakin se vzdal. Po 50...Kxh6 by dostal mat věží zespodu 51.Vh8# , po gxf6 by dostal mat druhou věží z boku Vxf7#.

Magnus Carlsen tak zvítězil i ve třetím zápase o titul mistra světa a trůn proti výborně připravenému ruskému vyzyvateli udržel.

  • 0Diskuse
Škoda Superb 3.6 V6 191kW...
Škoda Superb 3.6 V6 191kW...

r.v. 2015, naj. 72 810 km, benzín
557 000 Kč (s DPH)