11. prosince 2010 12:19, aktualizováno  17:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čechům kvalifikace v Harrachově vyšla, skákat se bude až v neděli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jan Matura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Matura | foto: Reuters

HARRACHOV Sedm českých skokanů na lyžích postoupilo z dopolední kvalifikace do dnešního závodu Světového poháru v Harrachově. Vypadli pouze Čestmír Kožíšek a Ondřej Vaculík. Nejlepší byl na jedenáctém místě Antonín Hájek, který skočil v nečekaně dobrých podmínkách 136 metrů. Nejdelší skok předvedl Nor Anders Jacobsen, jenž uletěl až na 143 metrů a zaostal pouze o dva a půl metru za oficiálním rekordem můstku Fina Janneho Ahonena.

Kvalifikace byla kvůli větru a silnému sněžení přeložena z pátku na sobotní dopoledne, kdy se počasí nečekaně uklidnilo. Organizátorům se podařilo uklidit ze stopy a z dojezdového bubnu novou vrstvu sněhu, vítr se sice točil, ale nebyl nad povolenou hranicí. "Nakonec nebyly špatné podmínky, snad to vydrží do odpoledne," věřil kouč české reprezentace David Jiroutek... Jenže nevydrželo.

Závod byl přeložen

Počasí opět narušilo program Světového poháru ve skocích na lyžích v Harrachově. Oproti dopoledni, kdy se podařilo uskutečnit alespoň trénink a kvalifikaci, se opět výrazně zvedla síla větru a sobotní závod musel být přesunut na neděli. Začít by se mělo v 9:30 a jury rozhodla, že se bude skákat pouze jedno kolo.

Sobotní první ze dvou víkendových závodů měl začít v 16:00. Organizátoři start nejprve dvakrát posunuli o půl hodiny, předtím už bez náhrady zrušili zkušební kolo. V neděli by druhý závod měl začít v 15:00, předpověď počasí však není ani na další soutěžní den příliš příznivá.

"Kvalifikace dopadla velmi dobře," liboval si. Organizátoři v dnešním závodu často hýbali z výškou nájezdu, hodně se točil i vítr, což odnesl například slavný Němec Martin Schmitt. "Stopa byla těžší. I když to vyfoukávali, dostane se tam vždycky trochu čerstvého sněhu a zrychlování není konstantní," uvedl Jiroutek.

Čtrnáctý byl s výkonem 130 metrů Jakub Janda, vítěz posledního harrachovského závodu před pěti lety, šestnáctý Borek Sedlák, třiadvacátý Jan Matura, třicátý Lukáš Hlava, o tři místa za ním Roman Koudelka a devětatřicátý Martin Cikl. Kožíšek s Vaculíkem obsadili nakonec shodně dvaačtyřicáté místo a chybělo jim k postupu 4,3 bodu.

Matura nastoupil do závodu i přesto, že mu ve čtvrtek zemřela matka na leukémii. "Nechtěla by, abych doma seděl a brečel. Určitě by si přála, abych skákal, protože mě velmi podporovala," řekl Matura a pochválil si i skok. "Stopa byla trochu pomalejší, ale jinak dobrý výkon," řekl.

Jakub Janda málem nestihl skočit
Janda si prožil na nájezdu horkou chvilku, neboť rozhodčí chtěl kvůli pádu jednoho ze soupeřů pustit do stopy předskokana a nařídil Jandovi, ať si zuje lyže. Jenomže rozhodnutí změnil a po chvíli rozsvítil zelené světlo. "Málem jsem to nestihl, ještě na nájezdu a na hraně jsem nadával, takže jsem nebyl úplně zkoncentrovaný, spíš vzteklý," láteřil Janda. "Ale nebylo to špatné, hlavně se konečně dalo skákat," řekl. Čekání zvládal v pohodě.

ČTK
  • 0Diskuse

On-line reportáž | FOTBAL

Polsko - Česko
0:1
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Hodně netakticky si počínal Klich, který fauloval Daridu. Místo autového vhazování pro Poláky tak budou hosté rozehrávat přímý kop.
90
Domácí hráči i fanoušci si přejí odpískání pokutového kopu, sudí Klossner je však jiného názoru. Kalas nezahrál rukou, ale hrudí.

Najdete na Lidovky.cz