Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česká pohádka. Beachvolejbalisté vyřadili v Ostravě olympijského vítěze z Ria

Sport

  13:45aktualizováno  19:29
OSTRAVA - Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner si stejně jako před rokem zahrají na turnaji Světového okruhu v Ostravě semifinále.

Radost Ondřeje Perušiče (vzadu) foto: ČTK

Dost těžká facka, smutní Bára a Maki po překvapivém vypadnutí ve skupině

Český pár především díky vynikajícímu výkonu oslavence Schweinera, který má dnes 25. narozeniny, porazil v osmifinále Rakušany Martina Ermacoru a Moritze Pristauze 21:18, 21:19 a poté v areálu Dolních Vítkovic zdolali favorizované Brazilce Alisona a Álvara Filha 13:21, 21:18 a 15:11.

V boji o první finále na turnaji čtyřhvězdičkové kategorie Světového okruhu se v neděli střetnou s Poláky Michalem Brylem a Grzegorzem Fijalkem.

Osmí nasazení čeští volejbalisté v osmifinále v první sadě sice ztráceli 6:8, ale pak se dvakrát prosadil na bloku Schweiner a vývoj se otočil. 

Ondřej Perušič a David Schweiner (vlevo) na turnaji v Ostravě.
Ondřej Perušič a David Schweiner (zády) na turnaji v Ostravě.

Po zisku sady vlétli domácí hráči za pomoci hlasivek fanoušků i do druhého setu a získali náskok 3:0. 

Vedení ale neudrželi a po jedné z mála chyb Schweinera na smeči prohrávali 14:15. Vzali si oddechový čas a po něm třemi v řadě body rozhodli o postupu.

„Podpora je neskutečná, asi proto hrajeme dobře jenom tady,“ poděkovali obecenstvu poslední čeští zástupci v soutěži v rozhovoru na kurtu.

Po osmifinále diváci Schweinerovi k narozeninám zapěli. „Moc hezké, i jsem se na obrazovce pokochal fotkami z mládí. 

Je pravda, že tolik lidí najednou mi nikdy nepřálo a nezpívalo,“ citoval Schweinera web sport.cz a oslava ho naladila.

Schweiner zablokoval první útok Brazilců ve čtvrtfinále, ale pak soupeř úvodnímu setu dominoval. 

Nekompromisně útočil a výborně bránil. Zvlášť 203 centimetrů vysoký olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa Alison byl nepřekonatelný. 

Ve druhém setu ale i díky několika vydařeným blokům Schweinera domácí rychle vedli 10:4, povedlo se jim donutit Brazilce chybovat, náskok udrželi a vynutili si tie-break.

Vyrovnaný stav rozhodujícího dějství se změnil díky Schweinerovi a jeho bodu přímo z podání na 7:5. 

Perušič byl výborný v poli, ale v koncovce znovu zářil Schweiner. Po jeho bloku Češi vedli 9:6 a jeho další dva bloky proti Alisonovi zápas ukončily.

„V prvním setu jsme se nemohli prosadit, ale jsem rád, že jsme se z toho vyhrabali, vrátili jsme se do zápasu a vyhráli,“ radoval se Perušič.

Před rokem český pár v semifinále neuspěl a nakonec obsadil čtvrté místo, což je jeho nejlepší výsledek na turnaji této kategorie.

Autor: