Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Česká hvězdička trénuje s otcem. 'Do Šárky mám daleko,' tvrdí Pauláthová

Sport

  15:52
ŠPINDLERŮV MLÝN/PRAHA - Českému lyžování možná roste v Kateřině Pauláthové nová Šárka Záhrobská. V pátečním obřím slalomu Světového poháru ve Špindlerově Mlýně havířovská sjezdařka poprvé bodovala v elitním seriálu ve věku, v němž vlétla do světové špičky i slalomářská mistryně světa a bronzová olympijská medailistka z Vancouveru. Navíc sedmnáctiletou talentovanou lyžařku rovněž trénuje její otec a má s dcerou olympijské plány.

Kateřina Pauláthová. foto: ČTK

Pauláthová je ještě o pár měsíců mladší, než byla Záhrobská v roce 2002, když získala první body ve svém prvním startu ve Světovém poháru. Pauláthová k tomu potřebovala tři pokusy. "K Šárce máme ještě hodně daleko, ale máme ještě čas," řekl ve Špindlerově Mlýně novinářům Radovan Pauláth. "Je příjemné slyšet to porovnání o mladé Šárce, ale tak to vůbec nemusí být," upozornila sedmatřicátá žena z obřího slalomu z MS v Ga-Pa.

S otcem jsou prý nejlepší kamarádi. "Máme ideální vztah," prohlásila Pauláthová. Totéž v sedmnácti letech říkala Záhrobská, byť její otec byl prý větší "ras" než "papá" Pauláth. "Ale táta je nervák a cholerik," prozradila na otce lyžařka. "Ale tak na tři minuty, pak už je to v pohodě," reagoval s úsměvem Pauláth. "Zhádáme se někdy strašně, ale ona nechápe, že na tréninku nejsem její táta, ale trenér, když jí seřvu. Ale jsou si se Šárkou podobné v obrovské vůli a hladu po lyžování," doplnil.

Ten příběh se zatím odvíjí jako přes kopírák. Pauláth stejně jako Záhrobský investuje všechny finance ze svých firem do lyžování své dcery. Jeho lyžařskou prodejnu i tenisové kurty musejí spravovat rodinní příslušníci. "Teď je prioritou Katka, uvidím, jak se podaří vydělat. Od svazu peníze nejsou," pravil Pauláth. Je samouk, byť si prošel mládežnickými českými týmy. "Chceme být jako Záhrobští," prozradil.

Pauláth nechce řešit rozchod nejlepší české lyžařky s jejím otcem, je připravený na to, že tato situace může nastat i u něj. "Když to nepůjde, tak to nepůjde," uvedl. Se Záhrobským je ve spojení, možná i proto, aby se podobnému krachu vyvaroval. "Řešíme problémy Šárky i ostatních lyžařů, víc se o tom ale bavit nechci," uvedl Pauláth. V rodině má podle jeho dcery ale hlavní slovo matka. "Táta jen v lyžování," vyprávěla s úsměvem se Pauláthová. "Ale věřím mu naprosto ve všem, není co řešit," řekla česká naděje.

Pauláth má prý svou hlavu, nechce kopírovat. I když... "Koukáme občas, jak trénují Švédové a další, pak děláme některá jejich cvičení," prozradil na sebe. Ještě ale bude chvíli trvat, než vybuduje tým jako Záhrobští. Zatím nemají specialistu na kondiční trénink ani osobního fyzioterapeuta či servismana. Vše zastane otec, jako v začátcích u Záhrobských. "Takže časově nezvládám," uznal Pauláth.

Jeho dcera přitom vůbec nemusela lyžovat. Dala ale tomuto sportu nakonec přednost před tenisem. "S takovými výsledky mě to baví," usmála se sympatická lyžařka. Sama už ale také na lyžích zažila i velmi zlý okamžik. V listopadu při tréninku v Norsku totiž měla dramatický pád, který nikdo neviděl, a ona si z něj nic nepamatuje, protože byla v bezvědomí. Při obřím slalomu nezvládla oblouk a vyletěla ze sjezdovky do hluboké strže. Našli ji bez helmy, její lyže skončily na stromě v pětimetrové výšce.

"Nečekala jsem, že vůbec budu ještě jezdit. Už to nikdy nechci zažít. Měla jsem štěstí v neštěstí," vzpomínala Pauláthová, která si při pádu poranila vazy v koleně a měsíc odpočívala. Ještě dnes jela s ortézou a koleno ji bolí zejména při sjezdovém postoji. "Ale drží to," dodala. Kdyby jí někdo v lednu řekl, že sezona takhle skončí, nevěřila by. I její otec prožíval tehdy hrozivé chvíle. Nemohl dceru najít v minus osmadvaceti stupních, jezdil po sjezdovce nahoru dolů, hledal ji v hotelu.

"Nikdo neví, jak dlouho tam ležela, až jsme viděli, že ji vytahují Norové s Finy," řekl Pauláth a ještě dnes se oklepal z hrůzostrašného zážitku. Záhrobská se po svých prvních bodech v sedmnácti letech ve slalomu v Sestriere vešla do třicítky ve Světovém poháru opět hned v dalším týdnu v Lenzerheide. Za tři roky pak získala na mistrovství světa v Santa Caterině bronz. Až za pár let se uvidí, jestli Pauláthová půjde v jejích šlépějích.

Autor: