9. června 2010 10:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Česká olympijská esa hledají sportovní vzrušení i mimo sezónu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Martin Koukal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Koukal. | foto: Reuters

PRAHA Bez adrenalinu mnozí elitní čeští sportovci, takřka bytostně spjatí se sněhem, nemohou zřejmě dýchat ani v létě. Na tradičním extrémním závodě Adrenalin Cup, který se letos koná 26. června v Ostravici, nebudou totiž ani tentokrát chybět kupříkladu donedávna král světového skikrosu Tomáš Kraus, jeden z nejlepších světových snowboardistů Michal Novotný či lyžaři běžci Martin Koukal a Dušan Kožíšek.

Všichni neustále hledají nové výzvy, při nichž si plní své sny a tužby a ještě lépe poznávají sami sebe. Před rokem se před Adrenalin Cupem sešli vysoko nad Prahou na žižkovské věži, včera pro změnu třicet metrů pod hlavním městem – v síti kolektorových chodeb.

Při Andrenalin Cupu se nejprve běží na vršek Lysé hory... "Původně jsem o běhu přemýšlel," přiznává Tomáš Kraus, "Dumal jsem i o kajaku, ale pak jsem se rozhodl pro horské kolo. Jen si nejsem jistý, jestli jsem zvolil dobře. Teď vážím 93 kilogramů, zatímco ostatní cyklisti budou mít určitě dost pod 80..."

Na kole by vyhrát nemohli
Kraus už hledal vzrušení ve windsurfingu, s padákem, před dvěma týdny se zúčastnil mistrovství republiky na vodních skútrech. "Nejsilnějším zážitkem ale bylo asi freeriderové lyžování letos na jaře na Aljašce. A největší bláznovinou potom sjezd Lomnického štítu vlétě na lyžích po holých skalách."

Ve čtyřčlenném družstvu se po Krausově boku představí i Michal Novotný, jenž usedne do kajaku. Tým pak doplní ještě jeden z paragliderů a běžec. Po informaci, že po povodních se v řece Ostravici kameny otočily ostrými hranami nahoru, Novotný jen koulel očima...

"S Krausíkem na kole určitě vyhrát nemůžeme," hecoval svého kamaráda. "Vozit se na kajaku mě ohromně baví, člověk se na nových řekách pořád může něco učit." Novotný, jemuž medaile na olympiádě ve Vancouveru nejspíš unikla kvůli zraněným kotníkům, si své adrenalinové touhy dokonce zapisuje do sešitu.

Nechovat se jako bezmozek
"Mnohé věci už jsem si splnil. Třeba surfování na Havaji, freeriding na Aljašce, potápění v křišťálových vodách. Před sebou mám ale ještě dost plánů. Člověk musí dobrodružství prožívat vživotě i ve sportu, vlastně pořád. Stejně tak je zapotřebí ho posouvat pořád dál."  Bývalý mistr světa Martin Koukal o své odvaze přesvědčil třeba před šesti roky, kdy s Radkem Jarošem zlezli bez kyslíku Cho Oyu (8021 m). Ve štafetě v Ostravici mu bude dělat společnost parťák zreprezentace Dušan Kožíšek, který tentokrát pošlape na kole.

"Já mám vzrušení také rád," přiznává držitel dvou medailí ze světových šampionátů. "Rád jezdím po sjezdovkách co nejrychleji, klidně išusem. Líbí se mi volné ježdění vterénu. I na té Aljašce, kde klucí byli, by mě to určitě bavilo..." Novotný ho nakonec doplnil asi nejdůležitější zásadou pro adrenalinové počiny: "Člověk se nesmí chovat jako bezmozek a pokaždé by měl k tomu, co dělá, cítit respekt."

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz