Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko, země bez brankářů?

Sport

  11:09
PRAHA - Chybělo málo, aby fotbalová reprezentace zažila něco podobného jako Chelsea či Kladno. Tedy zůstala bez osvědčených brankářů.

Po zranění Blažka i Čecha není na post gólmana české fotbalové reprezentace jasný kandidát. foto: AFP

Petru Čechovi, dominantní jedničce, po těžkém úrazu teprve srůstá lebeční kost. A problémy měl i muž číslo 2 Jaromír Blažek. Po trablech s úponem stehenního svalu by měl zítra chytat v Poháru UEFA na hřišti belgického Waregemu. Před deseti dny však musel duel na Slovácku dokopat levou nohou. „Tohle zranění potřebuje klid. Trénoval jsem, ale ne úplně naplno,“ prozradil včera Blažek.

Další jméno? Lejsal z Brna Co by se ale dělo, kdyby se tento víkend hrál klíčový kvalifikační zápas? Nebo kdyby se Blažkovy potíže protáhly do 15. listopadu? V ten den hraje Česko přátelské utkání s Dánskem, ale zrovna tak ho mohl čekat další z bojů o EURO 2008.

Do branky by musel Antonín Kinský. Z lavičky by ho jistil liberecký Marek Čech. A jako trojka by na tribunu usedl...? Těžko říct, protože další gólmany teď národní tým vlastně nemá. „U nás se najde spousta kvalitních brankářů. Víme třeba o Martinu Lejsalovi, který podává dobré výkony v Brně,“ nabídl jedno z možných jmen trenér reprezentačních brankářů Jan Stejskal.

Kdo stál v brance v Brücknerově éře

Petr ČECH     48 startů
Jaromír BLAŽEK 10 startů
Martin VANIAK   7 startů
Antonín KINSKÝ  5 startů
Radek ČERNÝ      1 start

Kouč Karel Brückner vede mužstvo od začátku roku 2002. Za necelých pět let vyzkoušel desítky hráčů z pole, ale pouze pět brankářů. Soutěžní utkání přitom odchytali jen dva, Čech s Blažkem. Kinský, Martin Vaniak i Radek Černý naskakovali výhradně v přátelských zápasech a maximálně na poločas.

Obránci a záložníci jsou na hřišti většinou čtyři, útočníci dva. Brankáři se točí složitěji. Ustálené dvojice obvykle dominují velmi dlouho, tak jako Stejskal s Mikloškem, Kouba se Srníčkem nebo Čech s Blažkem. Brückner se navíc drží toho, že defenziva musí být co nejčastěji pohromadě. I s gólmanem.

„Ctíme jistou hierarchii a kvality ostatních brankářů si nepotřebuji ověřovat, protože o nich vím,“ vysvětloval Brückner, proč i v nedávné kvalifikaci se slaboučkým San Marinem nastoupil zase Petr Čech. Čech má totální převahu, odchytal skoro všechno „Petr byl navíc dlouho mimo, potřeboval si zachytat,“ zmínil Stejskal Čechovu letní operaci ramen. Čtyřiadvacetiletý gólman zvládl za posledních pět let už skoro padesát reprezentačních startů. Také kvůli jeho totální převaze vypadá Česko skoro jako země bez brankářů.

„Těžko se nahrazuje,“ připomněl bývalý brankář reprezentace i Československa Zdeněk Hruška. Tři měsíce se bude Čech zotavovat, pak začnou přípravy na návrat. „Jakmile mi doktoři řeknou, že je všechno v pořádku, věřím, že už to nebude dlouho trvat,“ říká sám mladý brankář. Je ale velmi pravděpodobné, že důležité kvalifikační střetnutí s Německem koncem března nestihne. Co když se zraní někdo další? Vypukne panika?

„V klubu by taková situace byla mnohem horší, tam si brankář nezachytá třeba dva měsíce. Kluci z reprezentace jsou pravidelně vytížení, jenom vymění dres za ten se lvíčkem na prsou,“ soudil Hruška.

Přesto bude nadcházející přátelský střet s Dánskem důležitý především pro Blažka. Pravděpodobně se už začne chystat to, že by měl zvládnout první jarní díl kvalifikace. „S trenérem Brücknerem jsme to zatím neprobírali, ale z logiky věci to vyplývá,“ připustil Stejskal.

Druhý test bude na řadě v únoru v Belgii. A pokud se nestane zázrak, přijde po dlouhé době první opravdu velká příležitost pro brankáře, který se nejmenuje Petr Čech.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!