Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rekordní přistání. Český parašutista zvládl seskok v Himálaji

Parašutista - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parašutista - ilustrační foto | foto: images.google.cz

KÁTHMÁNDÚ/PRAHA Český parašutista Pavel Novák dnes seskočil v Himálaji s padákem z vrtulníku a přistál ve výšce 5000 metrů nad mořem, což je jedno z nejvýše položených míst, na jakém kdy nějací parašutisté přistáli. Novák z Aeroklubu ČR dnešní skok absolvoval se skupinou dalších deseti parašutistů, převážně Američanů. Stal se prvním Čechem, který seskok s přistáním v takové výšce provedl.

Seskok se uskutečnil na úbočí hory Ama Dablam, která leží nedaleko nejvyšší hory světa Mount Everestu. Skupinu 11 parašutistů vynesl vrtulník do výšky téměř 7000 metrů nad mořem, z níž seskočili.

"Byl to skok z malé výšky, bez volného pádu," řekl Novák. "Hned po výskoku z vrtulníku jsme otevřeli padáky. A přistání v 5000 metrech, to už byla velká věda," doplnil. Všichni parašutisté ale přistání zvládli bez zranění.

Musel použít větší padák

Přistávání ve velkých nadmořských výškách je obtížné kvůli tomu, že zde je řídký vzduch, a padák proto špatně nese. Jeho rozměr tudíž byl podle Nováka 33,5 metru čtverečního, dvojnásobný proti běžné velikosti. V Česku se tak velké padáky užívají k tandemovým seskokům, kdy nesou dva lidi, uvedl Novák.

Český parašutista si ale pochvaloval zážitek spojený se skákáním v Himálaji. "Je to neuvěřitelné díky těm horám okolo. Sám si poletovat na padáku mezi všemi těmi horskými obry je úžasný zážitek," řekl. Zajímavé podle něj bylo už stoupání před samotným skokem, protože vrtulník letěl blízko skal na úbočí hory.

Psali jsme...

Seskoku s mimořádnou výškou přistání předcházely dva skoky, při kterých Novák dosedl na nepálském letišti Sjangboče ve výšce 3810 metrů nad mořem, jež leží 20 kilometrů vzdušnou čarou od Mount Everestu. Při všech seskocích pak kromě nezvykle velkého padáku využíval i další speciální vybavení, především kyslíkovou masku. "Už od vzletu jsme dýchali z kyslíkových přístrojů," řekl. Při skoku si pak na boku nesl vlastní tlakovou láhev s kyslíkem.

Oproti původním předpokladům se ale Novák nedočkal skoku, při němž měli parašutisté vyskočit nad úrovní vrcholu Mount Everestu a měli tak mít možnost sledovat nejvyšší horu světa z ptačí perspektivy. "Ke všem skokům nás nesl místo letadla vrtulník, který se do takové výšky nedostane.

Skákali jsme proto pokaždé ze zhruba 7000 metrů nad mořem," řekl český parašutista. "Na druhou stranu, vrtulník má výhodu v tom, že se dostane blíž k horám, takže je možné skákat v jejich těsné blízkosti," dodal.

Novák byl prvním Čechem, který se seskoků v Himálaji organizovaných skupinou amerických parašutistů zúčastnil. Podmínkou k účasti bylo, že má za sebou nejméně 200 seskoků. Náklady na skákání v blízkosti Mount Everestu byly přibližně 25.000 dolarů (490.000 korun), Novák pro absolvování skoků získal soukromého sponzora.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...