Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plavci se budou v Izrali prát o evropské medaile. Mají však strach o bezpečnost

Sport

  20:17
PRAHA - Možná to nebude příval kovů, přesto chce české plavání na blížícím se mistrovství Evropy v krátkém bazénu o sobě dát vědět. "Věřím, že se podaří uchovat úroveň předchozích let, kdy jsme vždycky měli nějakou medaili a další finálová umístění," vyhlížel nový předseda svazu Petr Ryška pondělní odlet do Izraele, kde se šampionát uskuteční od středy do neděle ve městě Netanja.

Česká plavkyně Simona Baumrtová. foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

Pokud by to bylo jako před dvěma lety, kdy se poslední „krátký“ šampionát uskutečnil v dánském Herningu, přivezli by plavci čtyři medaile - o tři se tehdy postarala znakařka Simona Baumrtová (zlato na 50, stříbra na 100 a 200 metrů).

Navíc se podílela i na bronzu smíšené štafety polohově, který se později kvůli dopingu ve vítězném ruském kvartetu změnil na stříbro.

„Za čtyři medaile bych se nezlobil, ale těžko předjímat. Byl bych rád za každou uloupenou medaili a budu vděčný i za každé finálové umístění,“ doplnil šéftrenér reprezentace Vlastimír Perna.

Největšími esy ve výpravě budou právě Baumrtová, prsařka Petra Chocová, Barbora Závadová, jejíž doménou jsou polohové závody, a dvacetiletý kraulař Jan Micka, který v sobotu v Brně zlepšil již poněkolikáté vlastní český rekord na 1500 metrů.

Výprava bude mít 21 členů, z čehož je šest nováčků. „Poletí si pro zkušenosti, myslíme i na další roky,“ podotkl Perna.

Dosud není jasné, jak silná se v Netanji sejde konkurence, neboť je možné, že někteří plavci již dali přednost přípravě na olympijský rok.

„Lepší je ale očekávat kvalitní soupeře, abychom pak nebyli překvapeni,“ dodal kouč.

Pojede český trenér na stáž do Ruska?

Čtyřiadvacetiletá Baumrtová už má z „krátkých“ ME devět medailí, od zmíněného Herningu však nepřidala žádný kov.

„V přípravě jsem se zaměřila na druhou polovinu trati, na starty, obrátky i na tempo, abych to při závodech měla snazší,“ vzkázala plavkyně, která středu strávila na promoci. „Tu jsem v červenci kvůli soustředění nestihla,“ dodala.

Postavení českých plavců v redukovaných evropských tabulkách nevypadá špatně. „Honza Micka a Simona Baumrtová jsou v první osmičce, Petra Chocová a Martina Moravčíková v šestnáctce.

Simona Baumrtová.
Plavkyně Simona Baumrtová (vpravo) a Barbora Závadová na olympiádě v Londýně.

Barboru Závadovou na prahu zimní sezony přibrzdilo poranění ruky, ale ztrátu mocně dohání a má ještě týden,“ zmínil pátou závodnici z letního MS v Kazani trenér Perna, podle něhož ale tabulky nejsou tolik důležité.

„Závody pak mohou být úplně jiné,“ připomněl a v souvislosti s evropskými tabulkami zavtipkoval.

„V některých disciplínách jsem záviděl ruským plavcům, třeba na stovce prsa jich bylo v první pětadvacítce třináct. Možná by bylo dobré vyslat českého trenéra na stáž do Ruska,“ usmál se.

Kontroly jsou pro naše dobro, ujistil kouč

V některých oblastech Izraele však přetrvávají útoky Palestinců na Izraelce a plavci přiznali, že sledují tamní bezpečnostní situaci.

„Moje rodina není z mojí cesty do Izraele nadšená. Taťka je voják a tyhle věci řeší, radost rozhodně nemá,“ uvedla prsařka Moravčíková, a Závadová se přidala.

„Naši se původně chtěli na šampionát podívat, ale skrečovali to. Trochu se bojím,“ přiznala.

Trenér Perna svoje svěřence uklidňoval. „Izrael má za ty roky bezpečnostní složky propracované, takže buďme v klidu, postarají se o nás. Plavce ale budu instruovat, před čtyřmi lety na mistrovství světa v Šanghaji jsme taky jezdili s ochrankou, přes zátarasy a vojenskou kontrolu. Kontroly asi budou otravné, ale je to pro naše dobro,“ ujistil.