Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Skokani na lyžích skončili na MS v týmech sedmí, vyhrálo Rakousko

Sport

  18:40aktualizováno  22:27
VAL DI FIEMME (Itálie) - Čeští skokani na lyžích Roman Koudelka, Lukáš Hlava, Jakub Janda a Jan Matura skončili sedmí v soutěži družstev na mistrovství světa ve Val di Fiemme. Popáté za sebou získali titul mistrů světa Rakušané. Stříbro nakonec po zásahu jury vybojovalo kvarteto Německa a bronz mají Poláci.

Český skokan na lyžích Jakub Janda foto: ČTK

Původně druhému Norsku totiž rozhodčí dodatečně odečetli 6,7 bodu, které v prvním kole udělili Andersi Bardalovi a Andersi Jacobsenovi. Při kontrole výsledků totiž zjistili, že se rozjížděli z jiného okna, než bylo uvedeno ve výsledkové listině, a nedostali správný odpočet. Norsko kleslo po přepočítání výsledků na čtvrté místo. Nejlepší výkon z Čechů předvedl pátý muž z velkého můstku Matura, který v prvním kole skočil 124,5 a v druhém 128,5 metru.

Češi zaostávali v boji o šesté místo za Slovinci v polovině závodu o 2,1 bodu, ale nakonec na ně ztratili přes dvacet bodů. "Každý z našich pokazil aspoň trochu jeden skok, ani Honza (Matura) neudělal ten první stoprocentní. S tím můžeš být sedmý, maximálně bojuješ o šesté místo. Ve druhém kole to Jandys načal a po něm už to bylo jasné," hodnotil trenér David Jiroutek. "Jsme sedmí ve Světovém poháru, sedmí jsme byli i tady," připomněl.

Rakušanům, kteří byli v polovině soutěže těsně druzí za Norskem, v druhém kole zatrnulo při pokusu Manuela Fettnera. Tomu po dopadu na 128 metrů vypnula lyže, ale udržel rovnováhu, spadl až za čarou a Rakousko vedlo. Z titulu se nakonec mohl Fettner radovat společně s Wolfgangem Loitzlem, Thomasem Morgensternem a Gregorem Schlierenzauerem.

Vyrovnanou bitvu o zbylé cenné kovy nakonec po zásahu jury vyhrálo Německo, které bylo o osm desetin bodu lepší než Polsko. Čtvrté Norsko dělily od medaile 2,7 bodu. Rakousko na velkém můstku na mistrovství světa naposledy nevyhrálo před deseti lety právě ve Val di Fiemme, kde skončilo až páté. Od té doby dominuje.

MS v klasickém lyžování ve Val di Fiemme

Skok
Muži - družstva: 1. Rakousko (Loitzl, Fettner, Morgenstern, Schlierenzauer) 1135,9, 2. Německo (Wank, Freund, Neumayer, Freitag) 1121,8, 3. Polsko (Kot, Žyla, Kubacki, Stoch) 1121,0, 4. Norsko 1117,3, 5. Japonsko 1099,1, 6. Slovinsko 1046,4, 7. ČR (Koudelka, Hlava, Janda, Matura) 1022,1, 8. Itálie 965,9.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!