Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čeští volejbalisté s Brazilci prohráli 0:3

Sport

  10:25
Hirošima - Vyrovnanou partii sehráli čeští volejbalisté ve svém druhém utkání čtvrtfinálové skupiny mistrovství světa s obhájci titulu z Brazílie, po chybách v koncovkách se ale nedočkali ani jednoho vyhraného setu. Výkonem proti nejlepšímu světovému mužstvu nicméně dali zapomenout na sobotní nevydařený zápas s Francií.
Volejbal - ilustrační foto.

Volejbal - ilustrační foto. foto: AFP

Trenér Zdeněk Haník vyrukoval proti hlavnímu favoritovi japonského šampionátu s překvapivým tahem. Na střídačce nechal oba univerzály Štokra i Konečného a na diagonální post poslal smečaře Hudečka. Ten se na svém bývalém místě dnes cítil jako ryba ve vodě a uměl si poradit s brazilským blokem.

Dobře se popasovali se stejnou rolí i smečaři Popelka, Pláteník a jeho nástupce v úvodu třetí sady Marek Novotný. Blokaře totiž vyřadila z útoku slabší přihrávka, v níž dnes Jihoameričané excelovali. Navíc ve vypjatých chvílích vždy prokázali zkušenost, sehranost v útoku i strojovou přesnost, díky níž v posledních letech ovládli všechny světové soutěže.

Čeští reprezentanti si dnešní utkání v Hirošimě užívali a na pohodě jim přidal nečekaný nástup. Po dobré obraně se dostali do vedení 7:2 a náskok si v prvních dvou dějstvích drželi až do 18. bodu. Pak ale měli přihrávači problémy s lehkým servisem, nezpracovali ho ideálně a to se jim vymstilo. Od příznivého stavu 19:16 dali jen tři body a závěrečný úsek prohráli
poměrem 3:9.

Obávaný útok středových hráčů Lébla s Rakem chyběl vinou horšího příjmu v celém zápase, zatímco André Heller i Gustavo smečovali několikrát  nekompromisně na zem. Závěr druhého setu českým hráčům nevyšel vůbec - od stavu 18:17 udělali čtyři chyby v útoku a s tím neměli šanci. Nástup Brazilců ve třetí sadě pomohl zbrzdit příchod Marka Novotného, postupně se českému týmu podařilo vymazat až čtyřbodovou ztrátu a otočit na 20:19. Jenže jeden z nejlepších současných světových smečařů Giba a také Dante rychlým útokem ze zadní zóny dovedli olympijské i světové šampiony k výhře, která je přiblížila o další krok bojům o medaile.


Čeští volejbalisté mohou pomýšlet maximálně na zápasy o deváté až dvanácté místo, k čemuž potřebují skončit v tabulce hirošimské skupiny do šesté příčky. Po dni volna nastoupí v úterý proti Kubě a den nato se utkají s Německem.

Autoři: ,