12. června 2011 15:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Charouz byl pátý, Le Mans ovládly vozy Audi

Vůz, ve kterém závodil i Jan Charouz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz, ve kterém závodil i Jan Charouz | foto: Reuters

LE MANS Slavný automobilový závod 24 hodin Le Mans vyhrál stejně jako loni tým Audi, přestože během víkendu přišel při haváriích o dva své vozy. Zbylý prototyp dovezlo na prvním místě do cíle trio Švýcar Marcel Fässler, Němec André Lotterer a Francouz Benoit Tréluyer. Po 355 kolech porazili posádku Peugeotu s bývalými jezdci formule 1 Francouzem Sébastienem Bourdaisem a Portugalcem Pedrem Lamym pouze o 13,854 sekundy.

Jediný český účastník závodu Jan Charouz obsadil s kolegy z týmu OAK Racing s vozem Pescarolo-Judd BMW pátou pozici ve třídě LMP2, v níž byl loni druhý. V absolutním pořadí skončil čtrnáctý.

Audi ovládlo proslulý podnik celkově podesáté a v historickém pořadí se osamostatnilo na druhém místě, o které se dosud dělilo s Ferrari. V čele je s 16 triumfy Porsche.

O kolizích na Le Mans čtěte více

Pro německou automobilku se přitom závod nevyvíjel ideálně. Krátce po sobotním startu ošklivě havaroval dvojnásobný vítěz 24 hodin Le Mans Skot Allan McNish, jenž ve snaze předjet pomalejší ferrari rozbil vůz o bariéru, která ho zastavila těsně před stojícími fotografy a traťovými komisaři.

Zhruba hodinu před sobotní půlnocí pak skončil 79. ročník pro obhájce prvenství. Němec Mike Rockenfeller s prototypem Audi havaroval v osmé hodině závodu na rovince v rychlosti kolem 300 km/h po kolizi rovněž s ferrari a svůj stroj při nárazu do ochranné bariéry zcela zničil.

Ze zdemolovaného vozu vystoupil sedmadvacetiletý jezdec po svých a byl převezen do nemocnice. Podrobnosti o jeho zdravotním stavu nejsou známy. Rockenfeller, jenž obhajoval vítězství v posádce s krajanem Timem Bernhardem a Francouzem Romainem Dumasem, jel před nehodou na druhém místě celkového pořadí.

Právě nehoda německého jezdce způsobila, že Charouz, který usedl do vozu po desáté hodině večer, si za tmy moc nezazávodil. Po Rockenfellerově nehodě český pilot dvě hodiny kroužil ve volném tempu za zpomalovacím vozem.

"Na zpomalovací vůz mám letos opravdu štěstí. Myslím si, že jsem toho za ním odjel více než v ostrém tempu," uvedl Charouz na svém webu. "Navíc když se člověk plně nesoustředí na výkon a stále ucucává pití, potřebuje pak na záchod. Z tohoto pohledu si to moc neužívám. K tomu nám odešel elektronický pomocník při řazení, a tak při každém přeřazení musím ubírat plyn a vymačkávat spojku," dodal.

Automobilový závod 24 hodin Le Mans:

1. Tréluyer, Fässler, Lotterer (Fr., Švýc., Něm./Audi R18 TDI) 355 kol,
2. Bourdais, Pagenaud, Lamy (Fr., Fr., Portug./Peugeot 908) -13,854,
3. Sarrazin, Montagny, Minassian (Fr./Peugeot 908) -2 kola,
...
14.  Charouz, Nakano, De Crem (ČR, Jap., Belg./Pescarolo-Judd) -42 kol.

LMP2:
1. Ojjeh, Lombard, Kimber-Smith (Saúd. Ar., Fr., Brit./Zytek-Nissan) 326 kol, ...
5. Charouz, Nakano, De Crem (ČR, Jap., Belg./Pescarolo-Judd) -13 kol.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?