Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Atletiko, uč se. Šampion Froome dává za vzor bojů s dopingem cyklistiku

Chris Froome. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chris Froome. | foto: Reuters

LONDÝN Chris Froome, dvojnásobný vítěz Tour de France, se vyjádřil k obřímu dopingovému skandálu, který hýbe světovou atletikou. Podle britského jezdce týmu Sky by měla atletika testovat sportovce mnohem důkladněji – podobně jako cyklistika.

„Z toho, co vím, tak testy atletů nejsou zdaleka na takové úrovni jako v cyklistice,“ řekl Froome webu BBC. „Atletika musí vynaložit mnohem více prostředků proti dopingovým hříšníkům. Byl by to jednoznačně krok správným směrem.“

Doping v atletice

Televizní stanice ARD a britský list The Sunday Times přišly začátkem srpna s tvrzením, že 146 medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších a ve vícebojích mělo podezřelé výsledky krevních testů. Abnormální hodnoty prý vykázaly i některé testy českých atletů.

Froome patří v cyklistické branži mezi skupinku těch, kteří se snaží milovaný sport po skandálech z minulosti neblahé pověsti zbavit. Na letošní Tour vyprávěl, že cyklistické komisi doporučil noční testování jezdců a též upozornil na celkový úbytek namátkových kontrol.

„Věřím, že špinavé období cyklistiky je minulostí. UCI (Mezinárodní cyklistická unie) zapracovala na zlepšení testů a provádí kontroly 24 hodin denně,“ pochvaluje si Froome.

V atletice mu podobný přístup chybí. Její komisaři prý podcenili prevenci a kontroly jsou příliš slabé. Zároveň také podpořil hrstku britských běžců, kteří se vzbouřili proti hromadnému nařčení a zveřejnili krevní testy, aby očistili svá jména.

Na Frooma chrstli kelímek s močí

Vlídná slova britského jezdce ovšem leckdo zpochybňuje. Podle řady cyklistických příznivců si bohatá stáj Sky v čele s Froomem dopingem na velkých závodech sama pomáhá. Byť se to nikdy neprokázalo.

Někteří fanoušci svoji nenávist dostatečně demonstrovali na Tour de France, kde na pozdějšího vítěze bučeli, polili jej močí a arbitři dokonce testovali jeho kolo, jestli v něm nemá schovaný motor.

„Jsem čistý, nikdy jsem neměl pozitivní test a vím, co jsem musel podstoupit, abych se dostal až sem. Přesto pořád někdo prezentuje lidem negativní pohled na cyklistiku,“ ohradil se Froome.

Z narůstající nedůvěry k jeho stáji obvinil některé média, která údajně o závodu informovala necitlivě. 

Ostře se tehdy k celé situaci vyjádřil na svém Twitteru i Lance Armstrong, jenž se postaral o největší dopingový skandál v dějinách cyklistiky. „Froome, Porte a Sky jsou velice silní. Až příliš silní na to, aby byli čistí?“

Lukáš Šonský

Autor

Lukáš Šonskýlukas.sonsky@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.