Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čisté vítězství? Contadorova suverenita budí pochyby

Gesto vítězného Contadora.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gesto vítězného Contadora. | foto: ČTK

PRAHA Alberto Contador se stal na silnici nezpochybnitelným králem Tour de France. V kopcích mu žádný ze soupeřů nestačil, při rozhodujícím nástupu v 15. etapě s cílem ve Verbier šlápl do pedálů a strhané konkurenty nechal daleko za sebou. Konkurenci pokořil i v klíčové časovce.

Španělova suverenita ale u mnohých vyvolává pochyby. Odborníci na fyziologii, kteří se zabývají cyklistikou, spočítali, že při stoupání na Verbier uháněl Contador do vrchu rychleji než Riis, Pantani nebo Armstrong v dobách své největší slávy (VAM).

Zatímco ostatní cyklisté na letošní Tour jeli do kopců pomaleji než vrchaři z konce 90. let minulého století, kteří si podle vlastních přiznání či svědectví jiných masivně pomáhali dopingem, Španěl dokázal "přízraky minulosti" porazit.

Lepší než Armstrong
"Vzhledem k tomu, co se v cyklistice dělo v minulých letech, by měl Contador dokázat, že je čistý. Jinak je podezřelý," vyjádřil se trojnásobný vítěz Tour Greg LeMond. Contador jakákoli obvinění odmítá. "Prošel jsem všemi antidopingovými kontrolami," odhání kritiky šestadvacetiletý Contador. Opakovaný dotaz, jak si vysvětluje, že dokázal překonat letitý rekord Pantaniho a Riise, ale na tiskové konferenci ignoroval a požadoval další otázky.

Už minulý týden vzbudil rozruch Francouz Antoine Vayer, podle něhož Contadorova výkonnost (VO2max) dosáhla úrovně 99,5 ml/kg/min. Sportovci ve vrcholné formě dosahují hodnot mezi 70 až 80, takže Contador by podle Vayerových čísel byl nejvýkonnějším člověkem planety za posledních 15 let.

Metody, jak poměřit výkony cyklistů

VAM: Jde o výpočet, jehož výsledek udává počet nastoupaných metrů za hodinu. Contador dosáhl hodnoty 1864 m/h, čímž překonal Riise (1842 m/h, 1996), Pantaniho (1821 m/h, 1995) či Armstronga (1784m/h, 2004).

VO2max: Ukazatel aerobní vytrvalosti uvádí výši kyslíku spotřebovanou v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu. Čím vyšší číslo, tím déle sportovec vydrží v absolutní zátěži.

"Vayer ale nevzal v úvahu řadu proměnných hodnot," napsal však na serveru sportsscientists.com profesor Ross Tucker. "I kdybychom ale použili co nejmenší vstupní hodnoty, vyjde Contadorovo V02max kolem 85." Ve prospěch Španělovy "normálnosti" hovoří i vítr, který při stoupání na Verbier vanul jezdcům do zad, a také fakt, že stoupání bylo relativně krátké.

Přesto jeho výkony rozsvěcují červenou kontrolku. Pantani, Riis, Ullrich nebo Armstrong patřili mezi nejtalentovanější jezdce své doby, a ještě si většinou pomáhali dopingem. Na rozdíl od zbytku současného pelotonu by s nimi Contador udržel krok. Pokud je čistý, máme tedy čest s absolutním sportovním fenoménem a Contador je lepší cyklista, než kdy byl třeba Armstrong? Nebo Contador zatím dokáže vyklouznout z dopingové smyčky, která je rok od roku těsnější?

Španělovo jméno se objevilo už v souvislosti s dopingovým skandálem "Operace Puerto". Funkcionáři dospěli k závěru, že omylem. Contador tak může dál vítězit.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?