Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Clijstersová po US Open skončí. Soupeřkám bude chybět

Sport

  12:41
NEW YORK - Slova chvály a uznání se v New Yorku snášejí na Kim Clijstersovou, která se na posledním grandslamovém turnaji sezony chystá definitivně ukončit kariéru. Devětadvacetiletá Belgičanka, která už jednou s tenisem skončila, věnovala se mateřským povinnostem, ale dokázala se ve skvělém stylu vrátit, bude svým kolegyním i kolegům chybět.

Kim Clijstersová. foto: ČTK

"Co říci o Kim? Je toho na ní tolik skvělého vedle faktu, že je úžasná tenistka a šampionka. Dokázala se vzdát sportu a zcela se soustředit na to být matkou a dobrou manželkou. A pak se vrátit a vyhrát pár dalších grandslamů," shrnula obdivně úspěšnou kariéru Clijstersové ruská tenistka Maria Šarapovová. "Vždycky byla tak soustředěná a odhodlaná. Je to jedna z nejlepších hráček, které kdy ženský tenis viděl," dodala.

Komplimenty na adresu čtyřnásobný grandslamové šampionky nešetřil ani Andy Murray, jenž tak Belgičance oplatil její poklonu z Wimbledonu. "Jako člověk, což je mnohem důležitější než tenis, je prostě báječná," řekl Skot, jenž Clijsterovou obdivuje i jako hráčku, která se v začátcích své kariéry dokázala vyrovnat s tvrdými porážkami.

Tenis bude o mnoho ochuzen

"Bojovala s Justine Heninovou a to s sebou přinášelo velký tlak. Prohrála s ní hodně těžkých zápasů. Ale poté, co si dala pauzu, to dokázala zvrátit. Vrátit se a vyhrát grandslam, několik grandslamů, to je prostě neuvěřitelné," uvedl Murray, jenž na svůj první titul z turnajů velké čtyřky stále čeká.

Clijstersová na úspěch čekala sedm let, trofej jí přinesla až pátá finálová účast. Premiérového vítězství se dočkala v roce 2005 právě v New Yorku, kde se po dvouleté mateřské pauze v roce 2009 vrátila, a na divokou kartu opět senzačně triumfovala. O rok později titul na US Open obhájila a následně opanovala i Australian Open.

Její úspěšný návrat na kurty je pro ostatní velkou inspirací. Venus Williamsová přiznala, že jí právě příběh Clijstersové pomáhal uvěřit, že zvládne boj se svým onemocnění autoimunitního systému. "Je příkladem toho, že když se na něco soustředíte a máte svůj sen, dokážete cokoliv." Podle obhájkyně titulu na US Open Samanthy Stosurové bude ženský tenis po odchodu Clijstersové o mnoho ochuzen. "Je pořád tak mladá a tolik toho dokázala. Ale dovedu si představit, že tohle je ideální místo na rozlučku vzhledem k tomu, jakých úspěchů tu dosáhla," řekla Australanka.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...