Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Contador odstoupil z Tour, devátou etapu vyhrál v krupobití Dumoulin

Tour de France

  14:30aktualizováno  18:03
Vielha Val d’Aran - Měla to být královská pyrenejská etapa. A ze začátku to tak i díky útokům Contadora s Valverdem vypadalo. Nakonec ale žádné velké změny v celkovém pořadí nepřinesla. V čele dál o šestnáct vteřin zůstává Chris Froome před Adamem Yatesem, Roman Kreuziger je dvanáctý. Devátou etapu vyhrál Tom Dumoulin.

Tour de France 2016: Tom Dumoulin vítězí v 9. etapě foto: Reuters

Byly to zase jednou dva závody v jednom.

Ten první, o etapu, pro sebe útokem na posledních dvanácti kilometrech získal Tom Dumoulin. Za ním sice supěli nejprve Pinot s Majkou, následně Majka s Ruiem Costou, ale náskok Nizozemce se stále zvyšoval.

Nejprve na dvacet sekund, pak třicet, čtyřicet a dokonce padesát.

Cílem projel Dumoulin s rukama nad hlavou, druhý dojel Costa, třetí spěchal do cíle Majka pro další přísun bodů do souboje o puntíkovaný trikot.

Až za nimi se ale odehrávala bitva o žlutý trikot. No, bitva, byla to spíš válka na kolech.

Za krupobití v posledních kilometrech se Chrise Frooma snažili unavit Richie Porte, Dan Martin, Nairo Quintana i Adam Yates. Nikdo z nich si ale nebyl schopný vytvořit větší náskok a tak takhle pětka dojela do cíle pohromadě.

Celkové pořadí zůstává na prvních čtyřech místech neměnné - 1. Froome, 2. Yates, 3. Martin, 4. Quintana.

Nedělní menu bylo na Tour přitom velice bohaté. Celkem pět hodnocených stoupání - dvě na španělské půdě, tři na andorské - čekalo na cyklisty v deváté etapě. O závěrečný třaskavý souboj největších favoritů se měl postarat výšlap do lyžařského střediska Andorre Arcalis.O 42 vteřin za nimi dojel do cíle po boku Alejandra Valverdeho i Roman Kreuziger, který nadále zůstává na dvanáctém místě.

Celkem 184 kilometrů a téměř pět tisíc nastoupaných metrů.

„Právě tahle etapa bude v Pyrenejích nejtěžší,“ predikoval už v pátek Roman Kreuziger. „Bude to opravdu nesmírně obtížný den,“ věděl před startem i Chris Froome.

Kdo za něj zaplatí? A kdo se stane letošním pyrenejským králem?

Chvíli vypadalo, že by se králem mohl znovu stát Alberto Contador. Jen si vzpomeňte, jak právě v etapě do Arcalisu před sedmi lety tančil tenhle mladík, až ujel všem favoritům a dostal se tehdy na druhé místo hned za Rinalda Nocentiniho.

Tehdy udělal základ k pozdějšímu prvnímu triumfu na Staré dámě.

Letos se do boje pustil znovu, a to hned na první hodnocené prémii Port de la Bonaigua. Spolu s Valverdem ujížděli i letce Sky, ale zatímco Španěl v barvách Movistaru měl dost sil, aby v přední skupině zůstal, Contador se pomalu propadal.

Až se propadl na úplný konec startovního pole, kde jel i po boku Marka Cavendishe.

„Alberto měl ráno zvýšenou teplotu. Na startu etapy nám řekl, že se necítí dobře a teď je to očividné. Peloton v tuhle chvíli zpomalil, což je pro jeho zotavení lepší,“ tvrdil hned sportovní ředitel Tinkoffu Sean Yates.

Chvíli to Španěl ještě zkoušel, ale 100 kilometrů před cílem slezl z kola, pokrčil rameny, zamával do kamery a ze závodu odstoupil.

Pro španělského šampiona je to teprve druhé odstoupení z jednoho ze tří závodů Grand Tour. Poprvé odstoupil před dvěma roky rovněž z Tour kvůli zlomenině nohy.

Do role týmového lídra se tak definitivně posunul Roman Kreuziger.

Alberto Contador na startu druhé etapy Tour.
Alberto Contador ve třetí etapě Tour de France 2016.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!