Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtvrté místo v Sydney? Byla jsem sama překvapená, hlásí Knapková

Sport

  19:04
SYDNEY/PRAHA - Může si olympijská vítězka dovolit čtvrté místo v úvodním závodě Světového poháru? Může, pakliže změní model přípravy a ve svém prvním závodě roku narazí na tradičně silné soupeřky, pro něž na jižní polokouli vrcholí léto. A pokud ji postihnou zdravotní patálie a Miroslava Knapková váhá, zda vůbec startovat.

Česká skifařka Miroslava Knapková foto: ČTK

"Vůbec nejsem zklamaná. Závod byl vyvrcholením mojí téměř měsíční přípravy v Austrálii, podmínky tady byly úžasné. Jela jsem sem především na soustředění a Světový pohár byl jen takovým testem.

Forma vítězné Novozélanďanky Emmy Twiggové a Australanky Kim Crowové, úřadující mistryně světa, jež skončila za ní, se dala očekávat, mají naveslováno mnohem víc kilometrů než já," hlásí ze Sydney třiatřicetiletá Knapková, mj. i mistryně světa z roku 2011, která se vrátí domů ve čtvrtek.

Opravdu nejste ani trochu rozladěná?
Nejsem. Už jenom proto, že start v prvním závodě na konci března je pro mě dost neobvyklý. Jindy se touto dobou chystám na distanční závod na šest kilometrů, který bývá v půlce dubna, a teprve potom přecházím na dvoukilometrovou trať. V tuto dobu se spíš trénuje ještě vytrvalost, takže jsem byla sama překvapená, jak snadno se dostávám do závodního tempa. Byl to můj nejrychlejší závod v tomto období - v březnu jsem v bezvětří za 7:31 ještě nikdy nejela.

Překvapilo vás v závodě ještě něco?
Ale ano, především soupeřky z Číny - jejich připravenost v prvním kole Světového poháru byla výborná, především jejich finiš. Nejlepší z nich, Tuan Ťung-li, mě v boji o třetí místo porazila o tři čtvrtě lodi. A taky mě překvapil famózní závěr Emmy. Předjet Kim ve finiši o pár centimetrů je super výkon.

Miroslava Knapková slaví vítězství

Co vám po závodě řekl trenér Tomáš Kacovský?
Že budeme muset ještě zapracovat na kvalitě dráhového tempa, ale že mi dává jedničku s hvězdičkou za bojovnost. Poslední pětistovku jsem jela nejrychleji ze všech. I přesto, že jsem krátce před závodem měla zdravotní potíže a musela jsem omezit trénink.

O co šlo?
Nějak se mi při tréninku zablokovala záda, pár dní před závodem jsem myslela, že se odhlásím. Pořadatelé mi ale pomohli, sehnali fyzioterapeuta a naštěstí to přestalo. Domácí o můj start hodně stáli. Na tenhle první závod jezdí málo veslařů, většinou se teprve rozjíždějí v Evropě; v mojí disciplíně ale byla konkurence na vysoké úrovni, Kim i Emma jsou sběratelky medailí. A na loňském mistrovství světa jsme všechny tři stály na stupních.

Proč jste vlastně zvolila přípravu v Austrálii?
Většinou mi chvíli trvá, než se v sezoně rozzávodím, první závody nemívám úplně přesvědčivé. A jelikož se mistrovství Evropy posunulo na začátek sezony, letos se pojede na přelomu května a června v Bělehradě, chtěla jsem si udělat náskok. Prostě zkoušíme, jestli nebude lepší začít se závody dřív.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!