Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Čtvrtfinále snů ve Wimbledonu: Berdych porazil Brandse a čeká jej Federer

US Open

  17:42aktualizováno  18:27
LONDÝN/PRAHA - Čeští fanoušci se dočkali. Krome fantastického úspěchu v podání postupu do čtvrtfinále od Petry Kvitové, bude bojovat o grandslamové semifinále ve středu také Tomáš Berdych. Ten se sice v osmifinále trápil s Němcem Danielem Brandsem, nakonec jej ale udolal 4:6, 7:6, 7:5 a 6:3 a ve čtvrtfinále narazí na legendu Wimbledonu - Rogera Federera.

Tomáš Berdych. foto: Reuters

Tohle nebude tuctový zápas. Pokud jste chtěli jít ve středu odpoledne k vodě, případně musíte pracovat, zkuste si pozměnit své plány. Proč tak silná slova?

DÁLE ČTĚTE: Úžasné - Kvitová spláchla Wozniackou 6:2, 6:0 a je ve čtvrtfinále Wimbledonu!

Jednoduše proto, že na wimbledonské trávě na sebe narazí světová dvojka, nejlepší hráč historie a šestinásobný vítěz turnaje Roger Federer a soupeřem mu nebude nikdo menší, než český bombarďák Tomáš Berdych. Že by to měla být pro Federera snadná práce? Tak to rozhodně ne. Nevěříte? Tak zde jsou tři důvody, které by mohly poupravit váš názor.

Tomáš Berdych.

Za prvé: Letos se utkali jedinkár a Berdych zvítězil, na "pátém" grandslamu sezonu v Miami ve třech setech 6:4, 6:7, 7:6 )celková bilance je 8:2 pro Federera). Za druhé: Berdych je prvním českým tenistou od dob Petra Kordy, který na dvou grandslamech v řadě postoupil do čtvrtfinále (Korda uhrál čtvrtfinále US Open 97 a následně vyhrál Australian Open 98). To značí jediné - český tenis se konečně může pyšnit hráče světové extratřídy.

A za třetí: česká jednička a světová třináctka (příští týden poskočí minimálně na 12. místo) předchozí bod potvrzuje i na kurtu. Konečně vyhrává duely, ve kterých se mu úplně nedaří podle plánu. Jak ostatně dokázal ve 3. kole v pětisetové bitvě s Denisem Istominem i nyní s Danielem Brandsem.

Daniel Brands.

Osmadevadesátý hráč světa s bilancí na ohruhu 11-18 dlouho Berdycha trápil svou pestrou hrou a čopovanými míčky, kterými gamy zpomaloval a ze kterých nemohl český bombarďák útočit pověstným dělovým forehandem. Navíc Brands se snažil hrát většinu míčků do Berdychova slabšího beckhandu.

Rodák z Valašského Meziříčí si s tím ale dokázal poradit. Nevztekal se, nevešel hlavu. Ne, bojoval jako lev. Odměnou mu bylo po ztrátě první sady jasné vítězství v tie-breaku druhé a také otočení třetího setu. Brands mu sice vzal za stavu 4:4 servis, jenže Berdych se zvedl, vyhrál další tři gamy a třetí set pro sebe získal 7:5.

Tomáš Berdych a Daniel Brands.

Ve čtvrtém, ve kterém se hrál úchvatný tenis, asi nejlepší na letošním Wimbledonu, již český hráč dominoval. Na legendárním kurtu č.18, kde se minulý týden odehrál nejdelší zápas tenisové historie dobíhal Berdych neskutečné míče a ještě je stačil vracet na druhou stranu kurtu jako "winnery." Poslední udělal Berdych při svém podání, když duel zakončil esem.

Odměnou mu nyní bude středeční zápas na centrálním dvorci s Rogerem Federerem. Na centr kurtech grandslamů Tomáš Berdych ještě nikdy nevyhrál. Bude 30. června psát historii?

WIMBLEDON - VÝSLEDKY "BERDYCHOVA" PAVOUKA

TOMÁŠ BERDYCH (12+) - DANIEL BRANDS (NĚM.) 4:6, 7:6(1), 7:5, 6:3

Esa: 20:17, dvojchyby: 5:4, nevynucené chyby: 17:27, vítězné míče: 58:60, využití brejkbolů: 3/8 - 2/7, celkem vyhraných gamů: 147:126, čas: 184 minut.

ROGER FEDERER (ŠVÝC.-1.) - JÜRGEN MELZER (RAK.-16) 6:3, 6:2, 6:3

Esa: 11:6, dvojchyby: 2:3, nevynucené chyby: 11:14, vítězné míče: 28:24, využití brejkbolů: 6/10 - 1/1, celkem vyhraných gamů: 88:54, čas: 84 minut.

+ - Pro nasazování do Wimbledonu neplatí světový žebříček, ale výsledky na turnaji za posledních pět let, proto je Berdych turnajovou dvanáctkou (13. hráč světa) a Roger Federer jedničkou (světová dvojka).