Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreuziger před Tour: Když je v týmu Contador, těžko můžu být lídr

Tour de France

  9:30
PORTO-VECCHIO (Francie) - Cyklista Roman Kreuziger vyrazí v sobotu na trať 100. ročníku závodu Tour de France zcela oddaný týmovému cílu, jímž je vítězství Alberta Contadora. Český jezdec stáje Saxo-Tinkoff se ztotožňuje s tím, že když je v týmu se španělskou hvězdou, jdou osobní ambice stranou takřka automaticky.

Český cyklista Roman Kreuziger foto: ČTK

Kreuziger se na slavném etapovém závodu světa představí popáté. Většinou byl lídrem týmu, umístění na stupních vítězů se ale nikdy nedočkal. Jeho maximem je osmé místo z roku 2010. Naposledy před dvěma lety pomáhal v barvách Astany Alexandru Vinokurovovi, závod však dojížděl kvůli zranění se sebezapřením a skončil na 112. příčce. Roli jednoho z Contadorových pomocníků přijal a nemá s ní problém.

Roman Kreuziger.

"Když člověk jede v jednom týmu Tour se závodníkem, jakým je Alberto, tak snad ani jiný lídr být nemůže. Je nejlepší z nás, tak je jasné, že se pojede na něj," uvedl na svém webu Kreuziger. Své konkrétní úkoly už zná. "Už jsme dostali rozepsané plány. Ale prioritou pro mě bude být Albertovi nablízku v závěrech nejtěžších horských etap," nastínil Kreuziger. Role jednoho z Contadorových pomocníků pro něho nebyla žádnou novinkou.

"Bude to jedna z nejnáročnějších Tour"

"Takhle to bylo nastavené od začátku sezony. Já jsem svou šanci dostal na klasikách nebo na Švýcarsku," připomněl vítěz dubnového jednorázového podniku Amstel Gold Race. Na Korsiku dorazil ve středu večer. "Cestování bylo poměrně komplikované. Ve čtvrtek jsme měli vstupní kontroly, tiskovku, objeli jsme trénink, při kterém jsme zkoušeli časovku družstev. Potom masáž, týmový brífink, večeře, týmová prezentace," přiblížil svůj program.

Český cyklista Roman Kreuziger

Jubileum závodu, který odstartuje sobotní etapou o délce 213 kilometrů na Korsice, si nijak zvlášť nebere. "Je to hezké číslo, ale spíš pro organizátory a lidi kolem. My závodníci k tomu přistupujeme úplně stejně, jako ke každému jinému ročníku. Dá se předpokládat, že všechno kolem bude velkolepé, ale závod jako takový to nijak nezasáhne," uvedl Kreuziger. Očekává hodně těžký závod již od samého úvodu. "První etapa by mohla být snad ještě v klidu, ale další dvě budou hrozně těžké. Je to pořád nahoru, dolů, jede se po strašně úzkých cestách. Bude tam velké riziko pádu," vyhlížel úvodní tři etapy na Korsice.

V náročném duchu se ponese celý závod, což měl možnost zjistit před více než měsícem, kdy se s Contadorem vydali do dějiště Tour. Společnost jim na úsecích 16. až 20. etapy dělali Nicolas Roche, Jesús Hernández a Chris Anker Sörensen. "Podle toho, co jsem viděl, se dá říct, že to bude jedna z nejnáročnějších Tour. Poslední týden bude šíleně těžký, není tam jediný jednoduchý den," uvedl po návratu Kreuziger.

Autor:

Mohlo by vás zajímat