Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kreuziger je po královské 7. etapě Kolem Švýcarska třetí

Sport

  18:34aktualizováno  19:29
Diktát tempa v podání týmu Saxo-Tinkoff, pak velký boj pod vrcholem Albulapassu a vzápětí nemilosrdný sjezd až do cíle. Tuhý den v 7. etapě závodu Kolem Švýcarska dokončil Roman Kreuziger na 7. místě, se ztrátou 22 vteřin na vítězného Portugalce Rui Costu. Celkově je nyní třetí, stále 23 vteřin za vedoucím Švýcarem Frankem.

Český cyklista Roman Kreuziger foto: ČTK

Mezi švýcarského a českého cyklistu se vklínil v celkovém pořadí obhájce titulu Rui Costa, který dokázal královskou etapu vyhrát. A protože od soboty se neočekává velké míchání karet, bude to až nedělní 26kilometrová časovka, která určí letošního šampiona. Těšme se na nesmírně dramatickou koncovku, vždyť ani závodníci na 4. a 5. místě nemají k titulu daleko: Francouz Pinaut ztrácí 44 a Nizozemec Mollema 46 vteřin.

Páteční porce práce je všechny bolela, nastoupali v ní více než 3200 výškových metrů!

Skupina 14 uprchlíků, která se vydala po startu před peloton, favority neohrožovala, nejlépe z nich si stál celkově Španěl Luis León Sánchez, který na 29. místě ztrácel 6:29 minuty. Postupně z ní odpadali další a další jezdci, až se na svazích Albulapassu rozpadla dočista.

Tam naopak odskočil vpřed talentovaní americký mladík Dombrowski ze stáje Sky a chvíli šlapal před hlavním polem i Ital Scarponi. Byla to však Kreuzigerova stáj Saxo-Tinkoff, která takřka po celé stoupání na Albulapass určovala tempo hlavní skupiny. Hned pět jezdců žlutomodrého týmu se srovnalo na čele pelotonu, následováno formací BMC kolem žlutého Franka. Ten se zdánlivě trápil, neustále doplnňoval tekutiny, jedl, zvedal se ze sedla.

Prověřilo je sáhodlouhé, 21kilometrové stoupání s převýšením 1300 metrů, až do 2312 metrů, do nejvyššího bodu celého závodu a do míst, kde ležel kolem trati sníh.

Postupně odtahali dlouhé kilometry na špici Kreuzigerovi domestici Dán Morkov a Švýcar Zaugg, až zbyl před českým jezdcem jediný pomocník, Ir Roche. Skupina favoritů se smrskla na 20 cyklistů

Dombrowski si před ostatními vypracoval tři čtvrtě minuty náskoku, ale ten se začal rychle smrskávat. Když do vrcholu stoupání chyběly jen tři kilometry, zaútočila čtveřice Mollema (Blanco), Pinaut (FdJ), Rui Costa (Movistar) a van Garderen (BMC) a za nimi vznikla mezera. Kreuziger na jejich útok nezareagoval, chvíli šlapal dokonce s odstupem i za žlutým Frankem, ale pak se na něj dotáhl.

Vrcholem na Albulapassu projeli dva nejlepší muži celkové klasifikace s odstupem 30 vteřin za vedoucím kvartetem, v němž se Rui Costa natahoval po žlutém dresu.

Do cíle v La Puntu zbýval ještě zrádný 9kilometrový sjezd s mnoha serpentinami. Při něm začala velká stíhací jízda šestice, která se s Frankem a Kreuzigerem zformovala za vedoucími závodníky. Ty na okamžik zbrzdila dva kilometry před cílem nafukovací reklamní bariéra, která padla na silnici a pořadatelé ji museli zdvihat.

Závěrečný spurt tří jezdců pro sebe rozhodl Rui Costa před Mollemou a van Garderenem, s odstupem 9 vteřin dorazil Pinot a o dalších 13 vteřin později mocně finišující šestice. Frank přece jen uhájil dres lídra.

V sobotu se peloton vydrápe v úvodu etapy na Julierpass do 2284 metrů, následný profil dne je však převážně klesající, s výjimkou vrchařské prémie 3. kategorie nedlouho před cílem. Rozhodující slovo bude mít až nedělní časovka z Bad Ragaz na Flumserberg do 1383 metrů. Od 16. z 26 kilometrů stoupá její trasa stále vzhůru.

Kdo bude na jejím konci korunován králem cyklistického Švýcarska? Poprvé domácí Frank? Stejně jako loni Rui Costa? Nebo podruhé po pětileté odmlce Kreuziger? Či snad někdo úplně jiný?

Výsledky etapového závodu Kolem Švýcarska

  • 7. etapa (206 km): 1. Costa (Portug./Movistar) 5:11:08, 2. Mollema (Niz./Blanco), 3. Van Garderen (USA/BMC) oba stejný čas, 4. Pinot (Fr./FDJ) -9, 5. Meyer (Austr./Orica), 6. Martin (Ir./Garmin), 7. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) všichni -22.
  • Průběžné pořadí: 1. Frank (Švýc./BMC) 25:42:36, 2. Costa -13, 3. Kreuziger -23, 4. Pinot -44, 5. Mollema -46, 6. Van Garderen -1:17.
Autor: