Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cyklistická unie ukázala tablety na boj s mechanickým dopingem: Jsou spolehlivé

Femke van den Driesscheová byla chycená s motorkem v kole. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Femke van den Driesscheová byla chycená s motorkem v kole. | foto: ČTK/ZUMA/David Stockman

AIGLE Mezinárodní cyklistická unie UCI odhalila podrobnosti o technologii, kterou využívá k odhalení mechanického dopingu v cyklistice. V jejím sídle ve švýcarském Aigle předvedl novinářům názornou ukázku metody technický ředitel unie Mark Barfield. UCI už takhle letos prověřila dva a půl tisíce kol.

V půlce dubna odvysílala francouzská televizní stanice Stade 2 reportáž, ve které byly k odhalení mechanického dopingu použity termokamery - podle tvůrců údajně nejlepší detektor motorků v kolech. Reportéři se zároveň naváželi do kontrol UCI, které jsou prý nedostatečné.

„Už nyní máme na odhalení motorků nejlepší technologii, která je v současnosti dostupná,“ bránila se zase Mezinárodní cyklistická unie. Ta pro kontrolu kol od ledna využívá tablet pracující na principu magnetické rezonance. Na vyvinutí této technologie pracovala řada odborníků a podle UCI tablet otestuje kolo za méně než minutu a hlavně efektivně a spolehlivě.

Termokamery dokáží odhalit motorky v kolech.

Termokamery dokáží odhalit motorky v kolech.

„Zkoušeli jsme ultrazvuk, rentgeny i termovizi, ale nejlepší se nám zdá magnetická rezonance,“ říkal Miroslav Janout v polovině dubna.

Prezident cyklistické unie Brian Cookson nicméně připustil, že termokamery jsou schopny odhalit teplo skrytých motorků, ale podle něj je možné motorky skrýt do tepelných štítů, které detekci zabrání. A nehledě na to, že použití termovize by zase zvýšilo počet motorek v závodě, což by vyvolalo další obavy o bezpečnost.

Prvním prokázaným mechanickým dopingem v cyklistice bylo odhalení motorku v kole Belgičanky Femke van den Driesschové na letošním MS v cyklokrosu. UCI pak prověřila další stovky kol, snímek zveřejněný v Corriere della Sera (na obrázku) však chce dokázat, že kontroly jsou stále nedostačující.

„Věříme, že naše technologie je lepší než ta, která byla použita ve vyšetřování. Média milují senzace a špatné zprávy. Systém používající termokamery podle nás není tak spolehlivý a bezchybný jako ten, který jsme vyvinuli. Ale můžeme uvažovat o využívání termokamery jako doplňku našeho systému a čas od času to asi uděláme,“ připouští Cookson.

iPad má odhalit motorek v kole

V úterý se i kvůli tlaku tisku a veřejnosti činovníci UCI rozhodli pro názornou ukázku, jak jejich přístroj opravdu funguje.

„Po té reportáží se o mechanický doping najednou začali všichni zajímat. Dokonce tady byly i hlasy, že tuhle kauzu nebereme vážně a že naše technologie na mechanický doping nestačí. Chtěli jsme ukázat, že jsme do ní vložili množství prostředků a že máme opravdu dobrý systém a odborníky, kteří nám technologii pomohli vytvořit,“ prozradil prezident UCI Brian Cookson.

K nalezení elektromagnetického systému v ráfcích nebo motorků v kolech UCI využívá tablet firmy Apple iPad mini, který je vybaven speciálním softwarem. Během jednoduché ukázky ve švýcarském Aigle tablet odhalil skrytý motor ve středovém složení.

„Používáme test magnetickou rezonancí přes iPad s adaptérem. Upozorní nás na železné předměty, motorek nebo něco podobného,“ vysvětluje technický ředitel UCI Mark Barfield.

,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...